Bydgoszcz 6 maj 11:14 | ak
Kultowe ryby będą zdobić nabrzeże Wyspy Młyńskiej

fot. UMB

„Wkrótce kultowe rzeźby, które zdobiły niegdyś misę fontanny Potop ozdobią nabrzeże Wyspy Młyńskiej” - poinformował ratusz. Zlecono również prace związane z przygotowaniem fundamentów pod kamienne ryby.

Plujące wodą rybki autorstwa Józefa Makowskiego stały się częścią wodotrysku, który zastąpił przetopioną przez Niemców w czasie II wojny światowej fontannę „Potop”. W związku rekonstrukcją pierwotnej kompozycji na początku XXI wieku zostały przeniesione do magazynu; długo niszczały na terenie spółdzielni socjalnej przy ul. Smoleńskiej.

O ich ponowne wyeksponowanie zabiegał m.in. wnuk artysty, Wojciech Obremski. Pierwotnie planowano, że staną się częścią nowej fontanny w parku im. Wincentego Witosa.  Ostatecznie nowe miejsce znajdą na Wyspie Młyńskiej, na nabrzeże Brdy.

W ubiegłym roku poddano je renowacji. Podjął się jej Paweł Czyż, student katedry wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, w ramach praktyk studenckich prowadzonych w biurze Plastyka Miasta.

Betonowe rzeźby zostały pokryte środkiem hydrofobizującym, dzięki czemu powinny być bardziej odporne na niekorzystne działanie opadów i wilgoci.

Wizualizacja/Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Rzeźby ozdobią narożniki kamiennych gabionów przy schodach do rzeki.

Miasto zleciło prace związane z wykonaniem kotw mocujących wraz z fundamentami oraz ustawienie rzeźb. Po podpisaniu umowy prace mają zająć około miesiąca.

Zdjęcia: UMB

ak Autor