Bydgoszcz 5 mar 2019 | Redaktor
Kwietne kobierce - bydgoskie oblicze wczesnej wiosny

fot. UMB

Krokusy, narcyzy, tulipany, a także szafirki i puszkinie – ponad 3,5 tys. metrów kwadratowych naszego miasta pokryją kwiatowe kompozycje z roślin cebulowych. Z kolei bratki ozdobiły już skwer przy pomniku króla Kazimierza - informuje ratusz.

Rośliny cebulowe od miesięcy czekają na cieplejsze dni. Maszynowe nasadzenia kwitnących roślin cebulowych na trawnikach wykonano jesienią zeszłego roku. Kwietne kobierce będą stanowiły ozdobny akcent w okresie wczesnej wiosny, kiedy jeszcze nie kwitną inne rośliny. Oprócz ukwieconych pasów zieleni wzdłuż ciągów pieszych i jezdni, kwiaty pojawią się także w bydgoskich parkach i zieleńcach.

Okres kwitnienia roślin cebulowych trwa przez około sześciu tygodni (zależnie od temperatury powietrza), ponieważ mieszanki różnego typu zapewniają następujące po sobie wykwitanie kolejnych gatunków.

Taki akcent jest dekoracją trwałą, obliczoną na minimum pięć następujących po posadzeniu lat i niewymagającą dużych nakładów pielęgnacji, poza nawożeniem  skoszeniem po przekwitnięciu roślin.

W składzie zastosowanych mieszanek cebul znalazły się głównie botaniczne formy roślin cebulowych, najbardziej odporne i trwale kwitnące, niewymagające odnawiania nasadzeń co roku. Na terenie Bydgoszczy zakwitną tulipany, krokusy, narcyzy, puszkinie, śnieżniki, cebulice, czosnki i szafirki. Nowe, kolorowe dywany zagoszczą na trawnikach zlokalizowanych między innymi przy ulicach, skwerach i parkach takich jak: plac Wolności, park Jana Kochanowskiego, rondo Wielkopolskie, aleja Powstańców Wielkopolskich, rondo Ossolińskich, Trasa Uniwersytecka, skwer Teresy Ciepły, ul. Józefa Sułkowskiego, ul. 11 Listopada, skwer Inwalidów Wojennych, rondo gen. Stanisława Maczka, ul. Koronowska, ul. Nad Torem, ul. Nakielska, ul. Szubińska, Al. Jana Pawła II, ul. Fordońska.

Przygotowując się do lata, miasto zaplanowało także wykonanie nasadzeń z kolorowych roślin jednorocznych, na kwietnikach i w donicach. Pierwsze kwiaty pojawiły się już przy pomniku Kazimierza Wielkiego, następne posadzone zostaną w parku Kochanowskiego i na Rynku w Starym Fordonie.

Nasadzenia letnie komponowane będą z następujących gatunków: begonia, aksamitka, uczep, pelargonia, smagliczka, ipomea, irezyna, santolina, starzec, werbena, pozłotka, paciorecznik oraz koleus.

Kolorowe kompozycje kwietne będzie można podziwiać m.in. na rondzie Jagiellonów, placu Teatralnym, Skwerze Komedy, rondzie Toruńskim, w parku Jana Kochanowskiego, na skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, skwerze Dunarowskiego, na rondzie Buxakowskiego, na Rynku w Starym Fordonie,  przy Rybim Rynku oraz przy ulicach:  Stary Port, Trybunalskiej, Gdańskiej, Długiej, Mostowej, Jagiellońskiej.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor