Masz rower? Uważaj! Policja prowadzi dziś wielką akcję – sprawdzają to na drogach!

fot. Pixabay
Dzisiaj, 28 kwietnia 2025 roku, na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego policjanci prowadzą działania pod nazwą „Bezpieczny Rowerzysta”. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów – jednej z najbardziej narażonych grup uczestników ruchu drogowego – oraz ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem.
Inne z kategorii
Manifestacja „Polak w Polsce Gospodarzem” na Mostowej w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
UKW z dwoma przedstawicielkami na podium prestiżowego plebiscytu
Funkcjonariuszy ruchu drogowego można dziś spotkać w szczególności w rejonach skrzyżowań, przejazdów rowerowych, ścieżek oraz w miejscach uznanych za szczególnie niebezpieczne. Policjanci zwracają uwagę nie tylko na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, ale także na zachowania kierowców wobec cyklistów.
Szczególne zainteresowanie mundurowych budzą takie wykroczenia jak:
-
przejazd rowerem po przejściu dla pieszych i jazda po chodniku,
-
rozmowa przez telefon podczas jazdy,
-
niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
-
brak sygnalizacji manewru skrętu,
-
poruszanie się środkiem jezdni,
-
nieprawidłowy stan techniczny roweru, w tym brak oświetlenia,
-
jazda po spożyciu alkoholu,
-
nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe rowerowym.
Policja przypomina, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od odpowiedzialnego zachowania samych cyklistów. Jednocześnie funkcjonariusze apelują zarówno do rowerzystów, jak i kierowców, o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań i przejazdów dla rowerów. W zderzeniu z samochodem rowerzysta często nie ma szans.
Za działania „Bezpieczny Rowerzysta” odpowiadają funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.