Bydgoszcz 16 maj 15:33 | ak
Miejskiego koszenia trawników nie będzie. Powstaną łąki kwietne

fot. UMB

„Zeszłoroczne zmiany w zarządzaniu miejską zielenią są konsekwentnie realizowane w naszym mieście, także i w tym roku. Pierwsze koszenie rozpocznie się pod koniec maja lub później, a decyzję uzależnimy od warunków pogodowych" - zapowiada miasto. W całym roku zaplanowano maksymalnie trzy koszenia.

Bujna i kolorowa roślinność, która pojawiła się w mieście dzięki rzadszemu koszeniu przypadła do gustu mieszkańcom. 

Oczywiście ze względów bezpieczeństwa konieczne będzie przycięcie trawników, tak aby nie wdzierały się na przejścia dla pieszych, tory tramwajowe czy ścieżki rowerowe. W tym roku pierwsze koszenie przewidziane jest na przełomie maja i czerwca. Możliwe jest także przesunięcie tego terminu, jeśli warunki pogodowe będą niekorzystne. Zgodnie z nowymi standardami wykonawcy prac agrotechnicznych muszą zachować minimalną, ok. 10 centymetrową wysokość koszenia.

Stosowana jest zasada, by kosić jak najmniej i tylko tam, gdzie jest to konieczne. W całym roku zaplanowano maksymalnie 3 koszenia.

Tereny zieleni reprezentacyjnej nadal są objęte regularną pielęgnacją. Wynika to ze względów estetycznych i utrzymania odpowiednich standardów takich miejsc jak: Wyspa Młyńska, Park Kazimierza Wielkiego, czy Park J. Kochanowskiego. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku terenów poinwestycyjnych, gdzie zieleń wymaga specjalnej, regularnej pielęgnacji. ​

Miasto zachęca także zarządców wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, aby ograniczali koszenie trawników na osiedlach. W związku ze zmianami klimatu warto także rozważyć zamianę równych trawników na ekologiczne łąki kwietnie.  Warto również dodać, że zarośnięte trawniki znakomicie zatrzymują wodę i schładzają otoczenie.

 

źródło: bydgoszcz.pl, zmiany red.

ak Autor