Bydgoszcz 2 cze 14:59 | ak
Na Wzgórzu Wolności powstał ogród sensoryczny. Niebawem otwarcie

fot. UMB

Między budynkiem Szkoły Podstawowej nr 56 a garażami przy ul. Beskidzkiej stworzono ogród sensoryczny, pełen kolorowych i pachnących roślin, a także warzyw i owoców. Obiekt po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie zostanie udostępniony bydgoszczanom. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

W ogrodzie wydzielono trzy strefy: owocowo-warzywną, sensoryczną i łąkę kwietną. Jest oddalony od ulicy, co będzie służyło odpoczynkowi i bezpiecznej zabawie. 

Obiekt ma również służyć integracji międzypokoleniowej, zachęcać do aktywności osoby starsze, przybliżać funkcjonowanie środowiska uczniom pobliskiej szkoły oraz innym młodym mieszkańcom Bydgoszczy.

Powstały nowe ścieżki o zróżnicowanych nawierzchniach, panelowe ogrodzenie, instalacja podlewająca, oświetlenie i monitoring. By rośliny dobrze się przyjęły, wymieniono podłoże w miejscu nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów.  Ulokowano elementy małej architektury m.in. ławki, skrzynki ogrodowe. W centralnym punkcie ogrodu umieszczono wzór róży wiatru z płukanej kostki o różnych odcieniach.

Na ogród składają się przede wszystkim różne odmiany kwiatów (m.in. bratków, aksamitek, konwalii, uczepów, floksów, astrów, lilii, mieczyków oraz innych roślin. Nie zabrakło też sadzonek truskawek i warzyw. Docelowo pozwoli on odpoczywać mieszkańcom w cieniu ozdobnych oraz owocowych drzew, które również zostały zasadzone w obrębie zieleńca.

Prace budowlane pochłonęły ponad 180 tysięcy złotych. W oparciu o BBO przy szkole na ul. Karpackiej planowana jest jeszcze budowa świetlicy osiedlowej na świeżym powietrzu pomiędzy boiskiem i bieżnią.

źródło i zdjęcia: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

ak Autor