Bydgoszcz 13 cze 17:23 | Redaktor

Nowa Strefa Płatnego Parkowania - ruszają prace – poinformował Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Jej rozszerzenie ma przede wszystkim ograniczać ruch samochodowy w ścisłym centrum Bydgoszczy. W tej części miasta drogowcy zamierzają więcej przestrzeni udostępnić pieszym i rowerzystom.

Prace przy nowej organizacji ruchu zostały już wprowadzone. Ostatnim etapem będzie teraz montaż nowych parkomatów. Drogowcy informują, że podpisali umowę z wykonawcą - City Parking Group S.A. Urządzenia pojawią się w nowej oraz istniejącej Strefie Płatnego Parkowania. Koszt zadania na  zamówienie podstawowe to ponad 27 mln zł.  - Mamy jednak możliwość rozszerzenia w przyszłości zamówienie podstawowe o kolejne parkomaty i ich serwis za ponad 22 mln zł – informuje na stronie internetowej Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Wykonawca od daty podpisania umowy będzie miał cztery miesiące na ustawienie parkomatów w nowej strefie parkowania, a następnie dwa kolejne miesiące na wymianę istniejących w centrum miasta. W sumie pojawi się ponad 320 nowych urządzeń. Wykonawca będzie zobowiązany do ich utrzymania i serwisowania.

Nowe urządzenia będą nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne niż te działające obecnie. Pozwolą na płacenie nie tylko gotówką ale też kartą. Będzie w nich można również wnieść opłatę dodatkową za brak biletu. Zasilanie będzie odbywało się przez akumulatory i panele słoneczne. Nowe parkomaty wydadzą też bilety na wskazany przez kierowcę numer rejestracyjny pojazdu. To pozwoli w przyszłości na zdalne sprawdzanie, czy auta w strefie mają opłacony postój.

Nadal będzie możliwość opłacania parkowania za pomocą dotychczasowych aplikacji. W ramach usługi przygotowany zostanie jeszcze nowy e-sklep, który pozwoli mieszkańcom w łatwiejszy i szybszy sposób zakup abonamentu w Strefie Płatnego Parkowania.

Decyzję o rozszerzeniu bydgoskiej Strefy Płatnego Parkowania podjęła Rada Miasta. Będzie w niej teraz ponad 5500 miejsc do zaparkowania aut. Do nowej strefy włączone zostaną m.in. obszary znajdujące się na Okolu, Wilczaku, Bielawach i Babiej Wsi.

Źródło: ZDMiKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor