Bydgoszcz 12 sty 2022 | mk
Nowy gmach Archiwum Państwowego już powstaje. Fundamenty na ukończeniu

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy, Bydgoszcz.pl

Cztery kondygnacje będzie miała nowa siedziba Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Na placu budowy przy ul. Karłowicza trwa obecnie zbrojenie fundamentów.

Budynek powstaje naprzeciwko Zespołu Szkół Elektronicznych. Główne wejście będzie mieścić się od ul. Karłowicza. Od tej strony obiekt będzie miał cztery kondygnacje, ale mniej w pozostałych: trzy w części środkowej, a tylko jedną (parter) w części tylnej, gdzie znajdzie się garaż dla 20 samochodów. –  Część parterowa została tak zaprojektowana, żeby dało się ją nadbudować o jedno piętro. Dzięki temu istnieje możliwość powiększenia magazynu o około 50 procent – czytamy na portalu Bydgoszcz w budowie. 

Projektanci przewidzieli czytelnię, salę konferencyjną dla 50 osób, salę wystawienniczą, pokoje pracy archiwistów, w tym pracownie digitalizacji i mikrofilmów, magazyny. Gmach pozwoli przechowywać ponad 30 tysięcy metrów bieżących akt, dzięki czemu można będzie zgromadzić w jednym miejscu obecnie rozproszone zasoby Archiwum.  

Inwestycja zostanie zrealizowana z wykorzystaniem elementów prefabrykowanych. Wykonawca, firma Budimex, kończy wykonywanie ław i stóp fundamentowych.

Obiekt będzie utrzymany w szarościach i bieli, odcinających się od grafitu. Elewacja zostanie oświetlona ogniwami fotowoltaicznymi, zaprojektowano też zbiornik retencyjny do zbierania wód opadowych.

W nowej siedzibie Archiwum będzie można korzystać z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, zarówno w sposób tradycyjny, jak i cyfrowo, dzięki zasobom zdigitalizowanym.

Budowa jest finansowana z budżetu państwa, pochłonie ponad 50 mln złotych. Gmach ma być gotowy latem 2023 roku.

Zdjęcia: Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

mk Autor