Bydgoszcz 4 maj 16:38 | mk
Rozbudowa kampusu UTP w toku [ZDJĘCIA]

Wznoszenie konstrukcji/fot. Anna Kopeć, kwiecień 2021 roku

Trwają prace przy budowie nowego obiektu dydaktycznego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Obiekt ma służyć studentom i mieszkańcom Fordonu od III kwartału 2023 roku.

Prace na tyłach obecnych zabudowań przy ul. Kaliskiego wykonawca, firma Budimex, rozpoczął w listopadzie. 22 stycznia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

Budowa potrwa do września 2023 roku. Nowy obiekt powstaje na planie litery „C”. będzie miał trzy kondygnacje naziemne i piwnice - ok. 4600 m kw. powierzchni, Zostanie skomunikowany z Auditorium Novum.

fot. Anna Kopeć

W budynku znajdzie się m.in. sala wykładowa dla 600 osób. Dzięki kurtynom akustycznym, w zależności od potrzeb, będzie można podzielić ją na cztery lub dwie mniejsze sale. Ma służyć nie tylko celom dydaktycznym, ale także organizacji imprez i widowisk kulturalnych.

Wizualizacja, mat. UTP

Wartość projektu wynosi około 46 mln złotych, z czego 33 mln złotych pochodzą z Ministerstwa Edukacji i Nauki, a ponad 9 mln złotych z funduszy Urzędu Marszałkowskiego.

To niejedyna inwestycja w obrębie kampusu. Powstanie także Akademickie Centrum Sportu – wartą 20 mln zł umowę w tej sprawie, również z firmą Budimex, podpisano 29 kwietnia. Po etapie projektowania jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa. Potrwa okołu dwóch lat. 

– Są to dwie podstawowe inwestycje budowlane, bardzo potrzebne Uczelni, przybliżające nas do konsolidacji całej jednostki w Fordonie – podkreśla rzecznik UTP, dr hab. Inż. Szymon Różański.

mk Autor