Bydgoszcz 7 paź 21:06 | ak
Ruszył sezon na ogródki zimowe. Stary Rynek będzie tętnił życiem?

fot. ZDMiKP

Estetyczne przeszklone ogródki zimowe będą ozdobą Starego Rynku przez kolejne miesiące. Mimo niesprzyjającej aury, mieszkańcy i turyści będą mogli napić się kawy w ogrzewanych kawiarniach zewnętrznych.

Ogródki letnie zakończyły swoją działalność 30 września. Natomiast ogródki zimowe rozpoczęły swój sezon od 3 października i będą wystawiane w obrębie Starego Rynku do 31 marca.

„Kilkudniowa przerwa w działalności ogródków wynika z konieczności zachowania przez restauratorów obowiązujących przepisów dot. lokalizacji obiektów tymczasowych na okres maksymalnie 180 dni. Okres przerwy w funkcjonowaniu ogródków jest często wykorzystywany przez właścicieli na zmianę aranżacji obiektów” - poinformował ZDMiKP.

Do tej pory restauratorzy odebrali z ZDMiKP ponad 18 umów cywilnoprawnych na dzierżawę gruntu przeznaczonego pod usytuowanie ogródka zimowego.

Ze względu na spadek obrotów restauracji związany z pandemią Covid-19, w tym roku obowiązywać będą preferencyjne stawki opłat za prowadzenie ogródków zimowych:

- 30 gr za metr kwadratowy zajmowanej powierzchni dla lokali posiadających pozwolenie na sprzedaż alkoholu,
- 10 gr za metr kwadratowy zajmowanej powierzchni dla lokali nie posiadających pozwolenie na sprzedaż alkoholu,

Każdy projekt takiego zewnętrznego lokalu musi uzyskać akceptację Plastyka Miasta, zarówno jeśli chodzi o aranżację, jak i kolorystykę, rodzaj materiałów, oświetlenia oraz wykorzystanych stolików i krzeseł.

Bydgoskie ogródki zimowe na Starym Rynku cechują się lekkością i minimalistyczną formą.
Główne elementy, z których są wykonane to drewno i szkło hartowane. Wszystkie przykryte mają być takim samym zadaszeniem. W środku często znajdują się nagrzewnice, które utrzymują odpowiednią temperaturę. Ogródki będą zapewne jeszcze przystrajane w iglaki a później i w estetyczne elementy świąteczne.

Na podst. mat. ZDiKM

ak Autor