Bydgoszcz 10 sty 13:31 | Redaktor
Utwardzenia ulic na Osowej Górze i Miedzyniu. Miasto organizuje konsultacje

Utwardzona ul. Kapliczna, fot. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Drogowcy przygotowują się do utwardzenia ulic Koguciej, Sowiej i Strusiej na Osowej Górze oraz Pszczelnej na Miedzyniu-Prądach. Koncepcję przebudowy od poniedziałku (11 stycznia) będzie można ocenić w konsultacjach.

- Zależy nam, by nowa infrastruktura, jak najlepiej spełniała oczekiwania mieszkańców. Zaakceptowane wnioski zostaną uwzględnione w dokumentacji projektowej - zapewnia ratusz.

Konsultacje rozpoczną się 11 stycznia, potrwają do 2 lutego. Zabrać głos mogą wszyscy mieszkańcy, za pomocą karty konsultacyjnej, dostępnej w wersji elektronicznej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/ulice) lub przekazanej na adres ZDMiKP (ul. Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz). Dla zainteresowanych organizowane jest spotkanie on-line na profilu Bydgoskie Konsultacje na Facebooku: www.facebook.com/bydgoskiekonsultacje. Zaplanowano je na 26 stycznia, początek o godz. 17.00.

Jezdnia z chodnikiem na Sowiej

Ulica Sowia, na odcinku ponad 200 metrów, została zaprojektowana jako jezdnia z betonowej kostki z chodnikiem po zachodniej stronie (przy blokach). Opracowanie zakłada wykonanie zjazdów na posesje oraz dojść do posesji. Po zachodniej stronie zachowane zostaną istniejące miejsca parkingowe. Żeby ograniczyć prędkość pojazdów na ulicy zaplanowano próg zwalniający. Sowia zyska nowy kolektor deszczowy i oświetlenie LED. W ramach inwestycji utwardzony zostanie też ażurowymi płytami łącznik ul. Ibisowej.

Pieszojezdnia na Strusiej

Ulica Strusia, łącząca Ptasią i Kruszyńską, otrzyma twardą nawierzchnię na całym odcinku liczącym ponad 220 metrów. Na tym odcinku ulica została zaprojektowana jako pieszojezdnia z kostki betonowej. Opracowanie zakłada wykonanie zjazdów na posesje oraz dojścia do posesji. Miejsca postojowe lokalizowano poza zjazdami do posesji w celu swobodnego wyjazdu.

Łącznik obsługujący m.in. posesje z numerami 10-16 o długości ok. 115 m zostanie wykonany z betonowych płyt ażurowych. Wzdłuż ulicy budowany będzie kolektor deszczowy oraz nowe oświetlenie.

Budowa ul. Koguciej

Ulica Kogucia została zaprojektowana jako pieszojezdnia z kostki betonowej. Oprócz podstawowego przebiegu utwardzane będą też sięgacze w kierunku posesji nr 6a, 6b, 6c, 6d i 8 oraz nr 4, 4a. Koncepcja przygotowana przez drogowców zakłada wykonanie zjazdów na posesje oraz dojścia do posesji. Na odcinku między skrzyżowaniem ulicy Koguciej z ulicą Biedronkową i ulicą Gawronią zaprojektowano miejsca parkingowe na zatokach z nawierzchni ażurowej. Dla podniesienia bezpieczeństwa skrzyżowanie z ulicą Biedronkową zaprojektowano jako wyniesione. Łączna długość projektowanego układu ulicy Koguciej wynosi ok. 215 m.

Ulica Pszczelna - z połączeniem w stronę ronda

Ulicę Pszczelną również zaprojektowano jako pieszojezdnię z kostki betonowej. Opracowanie zakłada wykonanie zjazdów na posesje oraz dojścia do posesji. Miejsca postojowe wykonane będą z płyt betonowych ażurowych. Istniejący chodnik oraz zatoki postojowe przy posesji nr 175a oraz 30 zostaną bez zmian. Skrzyżowanie z ul. Miodową oraz z planowanym łącznikiem do ronda u zbiegu Nakielskiej i Bronikowskiego zostanie wyniesione. Cała ulica Pszczelna ma długość około 400 metrów 

- opisują koncepcje budowy drogowcy.

Zadania zostaną zrealizowane ze środków miasta, w oparciu o II edycję wieloletniego programu utwardzania ulic gruntowych. Ulice przeznaczone do utwardzenia wybrano ze względu na gęstość zaludnienia, ważność ulicy lokalnej w układzie transportowym miasta  (połączenie z układem dróg podstawowych i innymi drogami twardymi), wskaźnik długości lokalnych dróg gruntowych do sumy długości dróg lokalnych na osiedlu.

Szczegóły dotyczące dokumentacji poszczególnych ulic są dostępne na stroach Bydgoszcz.pl oraz Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, zmiany - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor