Historia 16 sie 19:47 | Redaktor
119. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego. Bydgoszcz pamięta

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy urodził się Marian Rejewski. Z tej okazji zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz złożył kwiaty przy ławeczce Rejewskiego u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich.

Bydgoszcz pamięta o Marianie Rejewskim, matematyku i kryptologu. W rocznicę jego urodzin zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz złożył kwiaty przy ławeczce Rejewskiego.

Kwiaty złożono również przy tablicy pamiątkowej na terenie Muzeum Wojsk Lądowych przy ul. Czerkaskiej, przy tablicy pamiątkowej przy ul. Wileńskiej 6 oraz tablicy na Dworcu PKP Bydgoszcz Główna. Przypomnijmy, że 2 lutego 2022 r. bydgoskiemu dworcowi nadano imię Mariana Rejewskiego. Wiązanka kwiatów złożona została również na grobie wybitnego bydgoszczanina na cmentarzu na warszawskich Powązkach.

Tutaj: tekst Krzysztofa Osińskiego z 1 lutego 2017 roku pt. „Śladami bydgoskiego kryptologa” 

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

O Marianie Rejewskim, matematyku i kryptologu, członku zespołu, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, przypominają tablice umieszczone w różnych punktach miasta, ławeczka-pomnik, autorstwa Michała Kubiaka, u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich a także mural na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Gdańskiej 10. 

W 2022 roku dworzec PKP Bydgoszcz Główna otrzymał imię Mariana Rejewskiego/fot. Anna Kopeć

Marian Rejewski, urodził się w 1905 r. w Bydgoszczy. W 1923 r. ukończył Państwowe Gimnazjum Klasyczne (obecnie I LO). Studiował matematykę na Uniwersytecie Poznańskim. W styczniu 1929 roku rozpoczął kurs kryptologii dla studentów kończących studia matematyczne i biegle znających język niemiecki. W grudniu 1932 r., pracując w Sztabie Głównym Wojska Polskiego w Warszawie, rozwiązał szyfr Enigmy. Po dołączeniu do Rejewskiego jego dwóch kolegów ze studiów, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, razem aż do wybuchu wojny pracowali nad doskonaleniem deszyfru niemieckiej maszyny. W czasie wojny umożliwiło to Brytyjczykom odczytywanie zaszyfrowanej niemieckiej korespondencji. Wojnę, Rejewski z Różyckim (zginął w 1942 r.) i Zygalskim spędzili we Francji i Wielkiej Brytanii. Do Polski Marian Rejewski powrócił w 1946 r. Przez 20 lat pracował w bydgoskich przedsiębiorstwach. W 1969 r. przeszedł na emeryturę, a dwa lata później przeprowadził się do Warszawy. Kilka lat później ujawnił swój udział w rozpracowaniu Enigmy. Zmarł 13 lutego 1980 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W 2020 roku z okazji powrotu naszego miasta do Polski Marian Rejewski został jedną z osób, które otrzymały tytuł Bydgoszczanina Stulecia.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor