Historia Dzisiaj 09:05 | Redaktor
Bydgoszcz pamięta! Pamięć o Wołyniu – potężne obchody 10 lipca

fot. nadesłane

Wyjątkowy dzień pamięci – w czwartek, 10 lipca, lokalne środowiska patriotyczne i przedstawiciele IPN-u zorganizują serię wydarzeń upamiętniających ofiary Rzezi Wołyńskiej. Konferencja, wykłady, składanie wieńców i msze – emocje, refleksja i lokalna wspólnota w jednym dniu.

Harmonogram obchodów – 10 i 11 lipca w Bydgoszczy

W czwartek, 10 lipca, wydarzenia zaczynają się już o 15:00 – przed kościołem pw. Św. Polskich Braci Męczenników (ul. Popiełuszki 3) odbędzie się konferencja prasowa i złożenie wieńca; w planie zapalenie zniczy ku czci ofiar. To zapowiedź głównego punktu programu: uroczystości pod amfiteatrem przy ul. Mostowej, start o 17:00, z symbolicznym gestem pamięci. Środowiska patriotyczne zapraszają do wspólnego udziału.

Tło historyczne i wykład IPN

Również dziś odbędzie się wykład dr. Przemysława Wójtowicza pt. „Ludobójstwo wołyńsko‑galicyjskie (1943–1945). Nierozliczona zbrodnia ukraińskich nacjonalistów” w Delegaturze IPN (ul. Teskowej 1). Ekipa IPN-u, wspólnie z AK i Klubem Historycznym „Grota”, stawia mocno na edukację i refleksję, to głęboka próba zrozumienia i nieprzerwanej pamięci.

Społeczny przekaz i głosy lokalnej społeczności

W poprzednich latach to właśnie Ruch Narodowy i środowiska patrioty­czne jak Bydgoscy Patrioci odgrywały kluczową rolę w upamiętnianiu Wołynia – także w Bydgoszczy – z mocnymi przekazami, by pamiętać „bez nienawiści do Ukraińców, ale z pamięcią o mordach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów”. Postulaty są jasne: wiedza i pamięć, bez propagowania wrogości.

Krwawa niedziela i zapomniane ofiary – czym była rzeź wołyńska?

Rzeź wołyńska, zwana także ludobójstwem wołyńsko-galicyjskim, to masowa eksterminacja polskiej ludności cywilnej dokonana w latach 1943–1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez ukraińskich nacjonalistów z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Kulminacją zbrodni była tzw. krwawa niedziela 11 lipca 1943 roku, kiedy jednocześnie zaatakowano ponad sto polskich miejscowości, brutalnie mordując mieszkańców bez względu na wiek czy płeć. Celem zbrodni było „oczyszczenie etniczne” tych terenów z Polaków, by utworzyć niepodległą Ukrainę. Według historyków zginęło od 50 do 100 tysięcy polskich cywilów, a ich śmierci często towarzyszyły wyjątkowo okrutne tortury. Zbrodnia wołyńska do dziś pozostaje jedną z najboleśniejszych i najbardziej nierozliczonych kart w historii stosunków polsko-ukraińskich.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->