Fordon połączył się z Bydgoszczą w 1973 roku, a mógł już w 1921 [KARTKA Z KALENDARZA]
fot. domena publiczna
Przez wiele lat Fordon uznawany był za miasteczko satelickie Bydgoszczy. W 1973 roku ostatecznie został przyłączony do jednego z największych miast Polski. Historia pokazuje, że mogło to nastąpić znacznie wcześniej.
Inne z kategorii
Nowa Wilejka: Miejsce pamięci i duchowości na wschodnich obrzeżach Wilna
Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku Bydgoszcz i leżący ok. 12 km na wschód nadwiślański Fordon przybrały się w biało-czerwone barwy. Już wtedy wielu mieszkańców zdawało sobie sprawę z tego, że dominująca Bydgoszcz będzie dążyła do wchłonięcia Fordonu i poszerzenia swych granic administracyjnych.
Zdanie mieszkańców podzielała również Rada Miasta Fordonu. Choć gwoli ścisłości należy dodać, że nie cała. Decyzja o przyłączeniu Fordonu do Bydgoszczy przeszła zaledwie jednym głosem. Radni zdawali sobie sprawę, że ich ukochane miasteczko stałby w ten sposób tylko jedną z wielu składowych dużego miasta.
Na pomoc radnym przeciwnym pozbawieniu się własnej miejskiej tożsamości na rzecz przyłączenia do dużo większego miasta przyszedł magistrat, który nie wyraził zgody, a tym samym nie zgodził się z decyzją Rady Miasta Fordonu. Było to dokładnie 4 lutego 1921 roku. Tym samym Fordon i jego mieszkańcy czekali aż do 1973 roku, by i tak stało się to, co było nieuniknione.