Kręcą film o niemieckich zbrodniach w Bydgoszczy – Smukała 1941-43
Kolejne zdjęcia do filmu „Smukała 1941-1943" o obozie przesiedleńczym. Tym razem plany zdjęciowe zrealizowano w Smukale i w Muzeum Wojsk Lądowych na Osowej Górze – podaje TVP3 Bydgoszcz.
Inne z kategorii
Nowa Wilejka: Miejsce pamięci i duchowości na wschodnich obrzeżach Wilna
Akademicka Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci — pamięć, modlitwa i historia [WIDEO]
Niemiecki obóz przesiedleńczy w Smukale koło Bydgoszczy w latach 1941-1943 był elementem niemieckiej polityki ludobójczej realizowanej na terenie Pomorza Gdańskiego w czasie II wojny światowej. Opowiada o nim książka wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jej częścią jest lista imienna 334 osób, które zmarły w obozie.
Teraz powstaje film.
Pamięć o obozie i godność ofiarom, chcą przywrócić twórcy filmu „Smukała 1941-1943”. Produkcja w reżyserii Agnieszki Kluzińskiej powstaje bez jakiegokolwiek dofinansowania – pisze na swoim portalu TVP3 Bydgoszcz. - Codzienność uwięzionych, głównie rolników i ich rodzin, wyznaczały m.in. małe porcje chleba z trocinami, surowe grzyby, niewolnicza praca ponad siły oraz sen - w ścisku, fekaliach i na betonie. Historię więźniów opowie film „Smukała 1941-1943”. Wiadomo, że przez obóz w Smukale przeszło około 4 tys. Polaków. Film „Smukała 1941-1943” powstaje społecznie i bez dofinansowania. Produkcję można wesprzeć poprzez portal zbiórkowy lub wypożyczając sprzęt i akcesoria.
W każdej scenie zbiorowej bierze udział m.in. 100 osób, a Niemców odtwarzają rekonstruktorzy m.in. z Szubina i Poznania.
Kolejne zdjęcia do filmu były realizowane 19 października na terenie internatu, który znajduje się w miejscu byłego niemieckiego obozu przesiedleńczego dla Polaków. Premiera planowana jest na wiosnę przyszłego roku.
Źródło: TVP3 Bydgoszcz, IPN