Historia 1 gru 2021 | Krzysztof Drozdowski
Minister propagandy III Rzeszy z wizytą w okupowanej Bydgoszczy. Mówił m.in. o krwawej niedzieli  [KARTKA Z KALENDARZA]

fot. NAC

Joseph Goebbels, minister propagandy i oświecenia publicznego w III Rzeszy stworzył mit o bydgoskiej "krwawej niedzieli" w trakcie której Polacy wymordowali tysiące niemieckich mieszkańców Bydgoszczy tylko za to, że byli Niemcami.

Jak to w propagandowych hasłach bywa przeważnie są one zmanipulowane lub wydarzenia do których sie odnoszą wcale się nie wydarzyły. W przypadku hasła o "krwawej niedzieli" mamy swoistą mieszankę faktów, które zostały odpowiednio dobrane i przeinaczone. Początkowo wydarzenia z 3 września 1939 r. w Bydgoszczy nazwano bydgoską nocą św. Bartłomieja. Taki termin uknuła redakcja jedynegów wówczas dziennika ukazującego się w Bydgoszczy "Deutsche Rundschau". Termin się jednak nie przyjął, a obowiązującym stało się hasło o "krawej niedzieli", które stworzył włąśnie Goebbels. 

30 listopada 1939 r. minister propagandy, zwany prześmiewczo przez swoich wrogów "kuternogą", ze względu na zdeformowaną prawą nogę, co było następstwem zespołu stopy końsko-szpotawej lub zapalenia szpiku, przyjechał do Bydgoszczy, czy też raczej do Brombergu, gdyż Niemcy natychmiast wrócili do wcześniejszej niemieckiej nazwy miasta. 

W mieście przebywa do 1 grudnia. W trakcie swojego pobytu wygłasza przemówienie w kinie „Ufa Westpreussen” znajdujacym się przy ul. Gdańskiej. Obecnie jest to miejsce zwane jako Kino Pomorzanin. W swoim przemówieniu sformułował wytyczne dla polityki eksterminacyjnej wobec Polaków.

Wraz z całą elitą miejskiej NSDAP udaje się również na cmentarz ewangelicki, gdzie składa kwiaty na grobach „ofiar polskiego pogromu”.

 

fot. NAC

 

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.