Od huzarów do czołgów - nowa książka Krzysztofa Drozdowskiego
Okładka książki, fot. nadesłane
Na rynku wydawniczym zadebiutowało nowe wydanie książki Krzysztofa Drozdowskiego opisującej wszystkie bydgoskie obiekty wojskowe od 1772 do 1945 roku. Książka została wydana pierwotnie w 2017 roku i natychmiastowo wzbudziła duże zainteresowanie wśród bydgoszczan.
Inne z kategorii
Nowa Wilejka: Miejsce pamięci i duchowości na wschodnich obrzeżach Wilna
Na rynku wydawniczym zadebiutowało nowe wydanie książki Krzysztofa Drozdowskiego. Teraz poszerzona o nowe informacje i materiały ikonograficzne ukazała się w wydawnictwie Stara Szuflada.
Książka ma format A4, ułożony w poziomie, co pozwala na znacznie lepsze od pierwszego wydania wyeksponowanie zdjęć i szkiców budowlanych. Dodatkowo wartość książki podnosi fakt, że wszystkie ilustracje są kolorowe.
- To jedna z moich najważniejszych książek. To od niej też rozpoczęły się prowadzone przeze mnie spacery po mieście szlakiem bydgoskich koszar, które pomimo że odbywają się czasem nawet dwa razy roku za każdym razem przyciągają duże grono mieszkańców miasta i turystów. Zdarzało mi się oprowadzać pasjonatów militariów z różnych miast naszego kraju – mówi autor książki.
W nowej książce znajdziemy pełne kompendium wiedzy dotyczące wszystkich znajdujących się w Bydgoszczy obiektów używanych przez wojsko. Garnizon wojskowy pomimo, że w pełni współpracował z władzami miasta i mieszkańcami musiał być całkowicie samodzielny. Stąd wojsko posiadało własne piekarnie, pływalnie, pralnie. W Bydgoszczy zlokalizowane były aż 3 duże kompleksy koszarowe.
fot. nadesłane
Dziś jeszcze możemy podziwiać wiele z tych obiektów, jak choćby koszarowce przy ul. Warszawskiej i Zygmunta Augusta czy tez dziś obiekty mieszkalne na Londynku. Po części obiektów nie ma już jednakże prawie żadnego śladu jak choćby koszary przy ul. Szubińskiej czy też tak jak w przypadku gmachu Collegium Medicum przy rondzie Jagiellonów obiekt został tak przebudowany, że dziś trudno w nim dostrzec pierwotny kształt. Bez względu jednak an to czy obiekty obecnie istnieją czy też nie, to historie o nich znajdziemy właśnie w książce Krzysztofa Drozdowskiego, którego nie trzeba szerzej przedstawiać mieszkańcom miasta. Jest autorem 29 książek i ponad 300 artykułów, z których dużą część poświęcił historii Bydgoszczy i regionu. Jego książki sprzedały się w blisko 40 000 nakładzie.
Książkę pt. Od huzarów do czołgów. Historia bydgoskich obiektów wojskowych można nabyć w wydawnictwie lub bezpośrednio u autora.
Krzysztof Drozdowski