Historia 2 cze 2021 | kd
Prezydent powołał zespół do opracowania projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego

fot. Saski360

Zgodnie z deklaracją Prezydenta RP w KPRP powołany został dziś Zespół, który zajmie się opracowaniem projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi.

Podczas poniedziałkowego wywiadu dla „Gościa Wiadomości” Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że według niego Pałac Saski wraz z całą częścią zabudowy powinien zostać „przywrócony Warszawie, Polsce i przede wszystkim Polakom”. Przyznał, że wspiera ideę odbudowy Pałacu i wyraził nadzieję, że do końca czerwca „uda nam się przygotować w tym zakresie specjalny projekt ustawy, złożyć go do laski marszałkowskiej”.

Wczoraj w Kancelarii Prezydenta RP został w tej sprawie powołany specjalny Zespół. Jego celem będzie: opracowanie rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, dotyczącej przygotowania i realizacji inwestycji polegającej na odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Nadzór nad pracami Zespołu będzie pełniła minister w KPRP Małgorzata Paprocka.

Szef Kancelarii Prezydenta wyjaśnia, że projekt ustawy rozpocznie formalne przygotowania do odbudowy. – Ruszamy pełną parą – podkreśliła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Mówiąc o odbudowie Pałacu Saskiego, Andrzej Duda przypomniał, że była to „wielka idea, którą podniósł jeszcze Pan Prezydent Profesor Lech Kaczyński”.  – Wtedy, właśnie na placu Marszałka Piłsudskiego, pracowali archeolodzy i odsłonili fundamenty Pałacu Saskiego. Śmiało więc można powiedzieć, że Pałac Saski czeka na odbudowę. Te plany wtedy musiały zostać odłożone – mówił Andrzej Duda. Podkreślił, że Pałac to „element starej, przedwojennej pięknej, dumnej Warszawy, którego po zniszczeniu w czasie II wojny światowej Warszawa nie odzyskała do tej pory”.

– Wydaje mi się, że dzisiaj państwo polskie, tak jak kiedyś odbudowało dzięki ofiarności polskiego społeczeństwa Zamek Królewski w Warszawie, może i powinno dzisiaj odbudować Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice, które stanowią historyczne dziedzictwo Warszawy i wykorzystać je we właściwy sposób na potrzeby użyteczności publicznej.

 

 

Żr. prezydent.pl

kd Autor