Tablicę pamięci generała Nowka odsłonili w Urzędzie Wojewódzkim
fot. Anna Kopeć
Jedna z sal w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim od piątku (27 września) nosi imię generała brygady Zbigniewa Nowka, byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu. Pamiątkową tablicę odsłonili wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i bliscy generała.
Inne z kategorii
Nowa Wilejka: Miejsce pamięci i duchowości na wschodnich obrzeżach Wilna
fot. Anna Kopeć
– Ta sala będzie miała imię osoby niezwykłej, wybitnej – mówił wojewoda. – Często zjawiał się w urzędzie, radził, a były to rady bardzo potrzebne.
fot. Anna Kopeć
Odsłonięcia tablicy Bogdanowicz dokonał razem z żoną generała, Anną Nowek, i jego synem, Krzysztofem Nowkiem. Tablicę poświęcił ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa.
– Zbyszek duchem należał do II Rzeczpospolitej. Dla niego Bóg, Honor i Ojczyzna to nie były puste słowa, to było zobowiązanie – mówiła Anna Nowek. – Między innymi dlatego jako bardzo młody człowiek zaangażował się w opozycję antykomunistyczną, potem w budowanie służb specjalnych.
Dodała, że ostatnią pasję generała było przywracanie pamięci o bohaterach z okresu odzyskiwania niepodległości, m.in. walczących w bitwie pod Zadwórzem. – Uważał, że te wydarzenia były dla Polski nauką patriotyzmu. Dzięki pamięci o Orlętach Lwowskich i o Zadwórzu, młode pokolenie stanęło do walki w 1939 roku.
Jak na początku uroczystości opowiadał wojewoda Bogdanowicz, to właśnie z inicjatywy gen. Nowka trwa akcja znakowania tabliczkami grobów powstańców wielkopolskich. – Nie chciał odpuścić, mówił, panie wojewodo, trzeba to zrobić – wspomniał. – Dla harcerzy do prawdziwa lekcja historii.
fot. Anna Kopeć
Generała, którego pamiętał jeszcze jako twórcę Niezależnego Zrzeszenia Studentów, wspomniał również marszałek Jan Wyrowiński. – To ugrupowanie popychało dorosłą Solidarność do bardziej ekspansywnego działania. Zawsze czuliśmy na naszych plecach oddech tych młodych ludzi, pełnych entuzjazmu i czujących sprawę – opowiadał. – Był chlubą i Torunia, i Bydgoszczy, poprzez to, co robił, jak się zachowywał. Dbał o państwo jako całość, dobro wspólne Polaków. Będzie żył w naszej pamięci.
fot. Anna Kopeć
Głos zabrał też przyjaciel generała, profesor Wojciech Polak. – Wszystko jest w rękach Pana Boga, także nasze życie, moment jego końca. Powinniśmy żyć w ten sposób, żeby być gotowi na odejście w każdym momencie. Zbyszek do takich ludzi należał. Wprawdzie snuł plany na przyszłość i to długofalowe, ale był gotowy, bo był człowiekiem dobrym, szlachetnym i czyniącym dobro wokół – mówił.
fot. Anna Kopeć
Nadania imienia i odsłonięcia tablicy połączono z obchodami 80. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Druga część uroczystości odbyła się przed Urzędem Wojewódzkim, gdzie odegrano hymn państwowy. Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej lokalne władze Polskiego Państwa Podziemnego.
Zbigniew Nowek urodził się w Bydgoszczy 1 lipca 1959 roku, zmarł 17 czerwca 2019 roku. Z wykształcenia był prawnikiem - studia ukończył na UMK w Toruniu, w czasie studiów i po nich działał w opozycji.
Karierę w służbach specjalnych rozpoczął w 1990 roku w nowo utworzonym Urzędzie Ochrony Państwa. Po kolejnych awansach, w 1998 r., został szefem UOP. W latach 2005–2008 kierował Agencją Wywiadu, w 2010 był zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Za swoją działalność na rzecz bezpieczeństwa w kraju był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
czytaj także:
Uważał, że cnotę trzeba nagradzać [WSPOMNIENIE O GENERALE NOWKU]