Zbrodnia, której nie da się wymazać. Młodzi przypomnieli o Katyniu lepiej niż niejeden podręcznik

fot. Facebook IPN Dariusz Ganczar
Wczoraj, 11 kwietnia, w Bydgoszczy odbyła się wojewódzka konferencja historyczna pt. „Katyń: zbrodnia, która nie może być zapomniana”. Wydarzenie, zorganizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Bydgoszczy, zostało objęte honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.
Inne z kategorii
Zbrodnia bez kary, pamięć bez końca. Weekend z historią w Bydgoszczy
Uroczystość stanowiła ważny punkt w kalendarzu obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Szczególną rolę odegrało spotkanie z uczestnikami i laureatami konkursu historycznego „Tatusiu Kochany! Najdroższy! Czemu nie wracasz?”, którego tematem była refleksja nad dramatem śmierci polskich oficerów – rozpaczą, bólem i nieodwracalną stratą, jaką poniósł polski naród. Młodzież wraz z opiekunami wypełniła salę, dając świadectwo zainteresowania historią i gotowości do pielęgnowania pamięci o ofiarach sowieckiego ludobójstwa.
Laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy, pani Edyty Cisewskiej. W programie wydarzenia znalazł się także wykład pana Mirosława Sprengera, kierownika Referatu Edukacji, który przypomniał o tzw. "kłamstwie katyńskim" – wieloletniej sowieckiej i komunistycznej próbie wymazania prawdy o zbrodni z 1940 roku z kart historii i świadomości społecznej. Jak podkreślił, zakłamywanie tej tragedii było kolejną formą przemocy wobec polskiej elity – tym razem uderzającą w sferę narodowej pamięci.
Konferencja była nie tylko okazją do edukacji i refleksji nad tragiczną historią, ale także do budowania tożsamości i świadomości historycznej wśród młodego pokolenia.