Żywa lekcja historii w cieniu oficjalnych obchodów – inicjatywa Bydgoskich Patriotów

fot. Bydgoscy Patrioci
Obok oficjalnych obchodów 44. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca '81 – z udziałem władz, kombatantów i instytucji państwowych – w Bydgoszczy miała miejsce ciekawa i niezależna inicjatywa obywatelska. Stowarzyszenie Bydgoscy Patrioci postanowiło przywrócić ducha tamtych wydarzeń młodemu pokoleniu, organizując w szkołach „żywe lekcje historii”.
Inne z kategorii
IPN przypomniał bydgoski przełom [WIDEO]
Bydgoski Marzec 1981. Uczcili pamięć strajku chłopskiego
Zamiast powtarzalnych przemówień i schematycznych akademii, zaproszono świadka i uczestnika tamtych wydarzeń – Jana Raczyckiego, prezesa Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze”. Spotkania z młodzieżą odbyły się 20 marca 2025 roku w dwóch placówkach: Zespole Szkół Samochodowych oraz Akademickim Liceum Ogólnokształcącym.
Raczycki, znany z barwnego języka i autentyzmu przekazu, opowiadał uczniom o czasach komunizmu, rodzącym się buncie społecznym, narodzinach „Solidarności” i dramatycznych realiach stanu wojennego. Jego relacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a po prelekcji wywiązała się żywa dyskusja z młodzieżą.
To przedsięwzięcie pokazuje, że historia może być przekazywana nie tylko z pomników i mównic, ale przede wszystkim przez bezpośredni kontakt i osobiste świadectwo. Dla Bydgoskich Patriotów była to forma walki o „rząd dusz” i przypomnienie, że przyszłość Polski zależy od pamięci o przeszłości – szczególnie tej lokalnej, przeżytej i przechowanej przez świadków.