Komunikacja 20 cze 2020 | Redaktor
Na Kujawskiej trwa łączenie torów [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Wykonawca ma za sobą 60 procent prac w ramach rozbudowy ul. Kujawskiej. Obecnie m.in. łączone są odcinki torowisk na rondzie Kujawskim, ul. Wojska Polskiego i po zachodniej stronie ul. Bernardyńskiej.

- Pod koniec maja ruch został przełożony na nowe jezdnie ul. Solskiego, Kujawskiej i Bernardyńskiej. Dzięki temu wykonawca może realizować roboty na trasach, po której wcześniej poruszały się pojazdy - informują drogowcy na swojej stronie. W tych miejscach zerwano już nawierzchnię. O nowej organizacji ruchu czytaj tutaj.

Trwają prace przy chodnikach i drogach rowerowych na ul. Kujawskiej po stronie Zielonych Arkad, na ul. Bernardyńskiej i Solskiego. Łączone są odcinki torowisk na rondzie Kujawskim, ul. Wojska Polskiego i po zachodniej stronie ul. Bernardyńskiej

Prace ziemne, kanalizacyjne i energetyczne realizowane są na placu Kościeleckich, Zbożowym Rynku, ul. Toruńskiej, rondzie Bernardyńskim i po południowej stronie ronda Kujawskiego. Wykonawca przygotowuje się też do rozbiórki kolejnej części przejść podziemnych.

fot. Anna Kopeć

Na ulicy Wojska Polskiego przy kościele pw. świętej Jadwigi Królowej układana jest nowa nawierzchnia.

Koszt rozbudowy ul. Kujawskiej, łącznie z zakupem 15 swingów od PESY do obsługi nowego torowiska i zakończoną już przebudową węzła Szarych Szeregów, to  około 370 mln złotych.

W ramach inwestycji powstaje torowisko i druga jezdnia na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Zmodernizowane zostaną oba ronda i drogi dojazdowe.

Ulica Bernardyńska przebudowana zostanie od ronda Bernardyńskiego do mostu. Wraz z nią wytyczony zostanie układ ścieżek i chodników połączony z traktami spacerowo-rowerowymi na nabrzeżu Brdy. Ciąg – Wały Jagiellońskie – Toruńska zostanie rozbudowany do dwóch jezdni, od ul. Długiej do ul. Babia Wieś. Rondo Kujawskie jest obniżane, ze względu na potrzebę zmniejszenia pochylenia linii tramwajowej. Na jezdni wschodniej ul. Kujawskiej wydzielony zostanie buspas.

fot. Anna Kopeć

Plac budowy został przekazany wykonawcy w lutym 2019 roku. Prace realizuje konsorcjum firm: PBDI z Torunia, Gotowski z Bydgoszczy i Tor-Krak z Krakowa. Prace przewidziano na dwa lata.

Udało się zrealizować 60 procent robót. Po wakacjach mają zostać przeprowadzone konsultacje na temat nowych linii tramwajowych po uruchomieniu torowiska.

Na podstawie: www.zdmikp.bydgoszcz.pl, Bydgoszcz.pl. oprac. red.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor