Komunikacja 6 gru 15:07 | Redaktor
Nowe autobusy wyjadą na bydgoskie ulice. Jakie linie będą obsługiwać?

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Kończy się certyfikacja taboru zakupionego przez firmę Mobilis. Firma od 1 stycznia będzie obsługiwać 11 linii autobusowych w Bydgoszczy. W ramach umowy zakupionych zostało blisko 50 nowych pojazdów. Firma będzie świadczyć usługi przewozowe do 2031 roku.

Od 1 stycznia nowy przewoźnik, będzie obsługiwał linie nr 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76 i 85. Do obsługi tych tras wykonawca musi łącznie dysponować 45 pojazdami (plus pojazdami rezerwowymi). Tabor liniowy będzie składał się z 19 przegubowców i 26 wozów krótkich. Przegubowce mają zabrać na pokład minimum 135 pasażerów, a wozy krótkie co najmniej 90 pasażerów.

Obecnie trwa sprawdzanie zakupionych pojazdów, których wyposażenie musi być zgodne z zapisami zawartej umowy. Niskopodłogowe autobusy są wyposażone m.in. w klimatyzację, system wi-fi, system ITS, monitoring wizyjny, system zapowiedzi głosowych, system elektronicznych podświetlanych tablic i porty USBdo ładowania urządzeń mobilnych. Tabor ma być też w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (brak stopni we wszystkich drzwiach i brak stopni poprzecznych wewnątrz pojazdu). Autobusy będą fabrycznie nowe co oznacza, że norma spalania nie może być niższa niż Euro 6.

W Bydgoszcz 25 procent autobusowej pracy przewozowej realizowana jest na podstawie procedury przetargowej (wygrana firmy Mobilis), a 75 procent jest obsługiwane przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy (MZK). Firma Mobilis, która wyceniła realizację zadania (w samym tylko roku 2023) na prawie 27 mln zł. W kolejnych latach stawki jednostkowe będą waloryzowane o wskaźnik inflacji oraz paliwowy.

Komunikacja autobusowa w liczbach:

W Bydgoszczy linie autobusowe obsługuje 2 operatorów:

  • MZK Bydgoszcz – 30 linii dziennych, 6 nocnych i 13 międzygminnych
  • Irex-Trans - 11 linii dziennych (od 2023 roku firma Mobilis)

Liczba linii:

  • 41 dziennych
  • 6 nocnych
  • 13 międzygminnych

 

źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor