Komunikacja 27 cze 12:53 | Redaktor
Od 1 lipca ruszają prace na ul. Gdańskiej. Będą duże zmiany w komunikacji miejskiej

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Z początkiem lipca MWIK rozpocznie kolejny etap przebudowy infrastruktury kanalizacyjnej. Duży zakres prac prowadzony będzie między innymi na ul. Gdańskiej. Prace zostały zlecone w okresie wakacji, kiedy ruch jest mniejszy. Sprawdź jak poruszać się w tej części miasta.

Prace  będą prowadzone na ul. Gdańskiej w trzech miejscach: przy Placu Wolności, ul. Słowackiego oraz Al. Mickiewicza. Roboty zostały skoordynowane tak, aby wykonać je przy jednym zamknięciu ul. Gdańskiej. Do sprawnej realizacji prac konieczna jest również rozbiórka i odbudowa torowiska tramwajowego oraz części jezdni i chodników. Te newralgiczne prace wykonawca zrealizować ma w wakacje, kiedy ruch jest znacznie mniejszy. Rozpoczną się 1 lipca i wymuszą zmiany w organizacji ruchu.

Najważniejsze zmiany w komunikacji:

 • Gdańską w kierunku Lasu Gdańskiego i Bielaw nie pojadą tramwaje
 • Linie tramwajowe nr 0,1,4 i 10 zostaną zwieszone
 • Linia nr 2 jadąc z Kapuścisk zostanie skierowana od ronda Jagiellonów do pętli Niepodległości;
 • Linia nr 6 jadąc z Łęgnowa od ronda Jagiellonów zostanie skierowana do pętli Glinki;
 • Linie nr 71 i 77 pojadą w kierunku ul. Morskiej objazdem przez ul. Krasińskiego, Markwarta i al. Ossolińskich
 • Uruchomiana zostanie autobusowa linia ZaT2 w relacji r. Jagiellonów -Gdańska-Las Gdański (w weekendy wydłużona do pętli Myślęcinek P&R);
 • Uruchomiana zostanie autobusowa linia ZaT6 w relacji r. Jagiellonów (przystanek w zatoce zlokalizowanej po północnej stronie ul. Jagiellońskiej, przed ul. Konarskiego -Gdańska-Chodkiewicza-pętla Bielawy.
 • Obie linie zastępcze w kierunku do r. Jagiellonów jechać będą ul. Gdańską –Świętojańską - Pomorską –Śniadeckich – powrót na ul. Gdańską
 • Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa W na trasie Wilczak-rondo Jagiellonów- Myślęcinek (tylko w weekendy oraz święta)

Najważniejsze zmiany w organizacji ruchu:

 • Wyłączenie z ruchu odcinków ul. Gdańskiej przy placu Wolności oraz od ul. Śniadeckich do Mickiewicza (z wyłączeniem pojazdów dojeżdżających do posesji, budowy, komunikacji publicznej i służb miejskich)
 • Z ul. Gdańskiej od strony Kamiennej będzie można skręcić wyłącznie w prawo w ul. Świętojańską.

Ze szczegółami zmian w transporcie publicznym oraz w organizacji ruchu można zapoznać się na stronie ZDMIKP.

Koniec zalewanych ulic

Inwestycja realizowana przez MWIK rozwiąże kilka problemów. Dzięki budowie zbiorników retencyjnych w czasie intensywnych opadów nie będą zalewane ulice. Deszczówka zebrana w zbiornikach będzie wykorzystywana do podlewania zieleni. System ma stworzyć warunki, które umożliwią maksymalne wykorzystanie wody deszczowej, tak aby zminimalizować jej odpływ. Miasto ma działać jak "gąbka", która wchłania nadmiar wody podczas opadów i magazynuje ją, a oddaje w czasie suszy. Bydgoski projekt modernizacyjny obejmuje 108 zadań, z czego dotąd wykonano 37. Teraz MWiK realizuje pozostałych 60 zadań.
Z bardziej szczegółowym opisem realizowanego projektu można zapoznać się na stronie MWIK.

 

źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor