Komunikacja 31 paź 2019 | Redaktor
Tymczasowa organizacja ruchu na Wszystkich Świętych [KOMUNIKAT]

fot. Anna Kopeć, archiwum

W piątek 1 listopada przy większości bydgoskich cmentarzy będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu. Część „nowości” zaczyna funkcjonować od wieczora 31 października.

- By zapewnić możliwie płynny ruch, wzorem ubiegłych lat przy większości nekropolii wprowadzamy tymczasową organizację ruchu – zapowiadają bydgoscy drogowcy. - Z uwagi na bezpieczeństwo prosimy o bezwzględne stosowanie się do tymczasowego oznakowania oraz poleceń służb porządkowych - piszą.

Największe zmiany czekają kierowców przy cmentarzu na Bielawach. Ze względu na budowę wiaduktu przy ul. Armii Krajowej zamknięta dla ruchu będzie wschodnia łącznica umożliwiająca wjazd w ulicę Modrzewiową biegnąca przy cmentarzu, będzie też, jak ostrzega ZDMiKP, zdecydowanie mniej miejsc do parkowania. Dodaje, że z uwagi na mniejszą liczbę pasów ruchu na wiadukcie, na przejazd ul. Wyszyńskiego w pobliżu cmentarza warto zarezerwować więcej czasu.

Zastosowane zostaną też rozwiązania znane z poprzednich lat.

Na ul. Wiślanej od Fordońskiej do skrzyżowania z ul. Więcka będzie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Wyjazd będzie odbywał się wyłącznie przez bezkolizyjny węzeł przy sklepie IKEA. Kierowcom poruszającym się tranzytem drogowcy zalecają korzystanie z ul. Witebskiej i Przemysłowej.

Dojazd do cmentarzy w rejonie ul.  Ludwikowo będzie odbywał się ulicą Rynkowską wyłącznie w jednym kierunku. Pojazdy z tego rejonu będą natomiast wyjeżdżać drogą leśną w kierunku ul. Pileckego (skrzyżowania przy remizie strażackiej). Wyłączony z ruchu zostanie też odcinek ul. Ludwikowo od ul. Putza przy cmentarzu do wjazdu do PESY.

Na ul. Łabiszyńskiej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w kierunku Łabiszyńskiej. W jednym kierunku pojazdy poruszać będą się też ulicą Kcyńską (od Łabiszyńskiej do Gnieźnieńskiej i od Łabiszyńskiej do Żwirki i Wigury).

Na ul. Jaskółczej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na odcinku od ul.  Żwirki i Wigury w stronę Gnieźnieńskiej.

Cmentarz przy ul. Kcyńskiej

Od 31 października od godz. 20.00 do 2 listopada do godz. 1.00 będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy na ul. Łabiszyńskiej (dopuszczony kierunek ruchu Szubińska-Kcyńska), na ul. Kcyńskiej (odcinek od skrzyżowania z ul. Łabiszyńską do skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury, dopuszczony kierunek ruchu Łabiszyńska-Żwirki i Wigury z wyjazdem na ul. Żwirki i Wigury wyłącznie w kierunku ul. Szubińskiej i odcinek od skrzyżowania z ul. Łabiszyńską do skrzyżowania z ul. Gnieźnieńską, dopuszczony kierunek ruchu Łabiszyńska-Gnieźnieńska);

Cmentarz przy ul. Jaskółczej:

Od 31 października od godz. 20.00 do 2 listopada do godz. 1.00 na ul. Jaskółczej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy (odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Żwirki i Wigury, a skrzyżowaniem z ul. Gnieźnieńską; dopuszczony kierunek ruchu Żwirki i Wigury-Gnieźnieńska); wprowadzony też zostanie „zakaz zatrzymywania się” na tej ulicy (po stronie północnej). Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony też na ul. Kossaka (odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Gnieźnieńską a skrzyżowaniem z ul. Żwirki i Wigury; dopuszczony kierunek ruchu Gnieźnieńska-Żwirki i Wigury); i analogicznie – zakaz zatrzymywania się (po stronie południowej).

Cmentarz przy ul. Chojnickiej:

Od 31 października od godz. 20.00 do 2 listopada do godz. 1.00 obowiązywać będzie „zakaz zatrzymywania się” na ul. Wiejskiej (po obu stronach jezdni, odcinek od skrzyżowania z ul. Chełmżyńską do skrzyżowania z ul. Deszczową).

Cmentarz przy ul. Toruńskiej:

Od 31 października od godz. 20.00 do 2 listopada do godz. 1.00 obowiązywać będzie „zakaz zatrzymywania się” na ul. Spokojnej bez obowiązujących odstępstw (po stronie zachodniej); wprowadzony zostanie „zakaz zatrzymywania się” na ul. Władysława Bełzy (po stronie południowej, odcinek od skrzyżowania z ul. Cienistą do skrzyżowania z ul. Spokojną). Ciąg parkingowy zlokalizowany wzdłuż ul. Bełzy został czasowo skrócony ze względu na funkcjonowanie tymczasowego przystanku autobusowej komunikacji zastępczej.

Cmentarz przy ul. Wiślanej

Od 31 października od godz. 22.00 do 2 listopada do godz. 1.00 będzie obowiązywać „zakaz zatrzymywania się” na ul. Fordońskiej (jezdnia południowa, odcinek od skrzyżowania z ul. Kapliczną do skrzyżowania z ul. Wiślaną), ul. Wiślanej (po stronie wschodniej) oraz na ul. Więcka (po stronie południowej i północnej na całej długości).

Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ul. Wiślanej (odcinek od skrzyżowania z ul. Fordońską do skrzyżowania z ul. Więcka; dopuszczony kierunek ruchu od ul. Fordońskiej w stronę cmentarza) oraz ul. Więcka (odcinek od skrzyżowania z ul. Wiślaną do skrzyżowania z ul. Skandynawską; dopuszczony kierunek ruchu Wiślana – Skandynawska). Na Wiślanej wyznaczone zostaną miejsca parkingowe ze sposobem parkowania równolegle do krawężnika (odcinek od posesji nr 4 do ul. Więcka). Czasowo zlikwidowane zostaną ścieżki rowerowe, wprowadzony zostanie alternatywny objazd dla ul. Fordońskiej ulicami: Przemysłową, Witebską, Wyszogrodzką.

Cmentarze przy ul. Artyleryjskiej i ul. Ludwikowo:

Od 31 października od godz. 22.00 do 2 listopada do godz. 1.00 czasowo zlikwiowane zostaną ścieżki rowerowe na ul. Pileckiego, ul. Artyleryjskiej, ul. Zaświat i ul. Zygmunta Augusta; utrzymany zostanie „zakaz zatrzymywania się” na ul. Artyleryjskiej. Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ul. Rynkowskiej (dopuszczony kierunek ruchu Pileckiego-Putza); „zakaz zatrzymywania się” na ul. Rynkowskiej (po stronie zachodniej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pileckiego do wjazdu na cmentarz, po stronie wschodniej od wjazdu na cmentarz do ul. Putza); „zakaz postoju” (po stronie wschodniej od końca oznakowania poziomego w postaci linii podwójnej ciągłej do wjazdu na cmentarz). Na tej ulicy wyznaczone zostaną miejsca parkingowe ze sposobem parkowania równolegle do krawężnika (po stronie zachodniej odcinek od wjazdu na cmentarz do ul. Putza). „Zakazu zatrzymywania się” będzie obowiązywał na ul. Putza (po obu stronach jezdni); na ul. Ludwikowo (po obu stronach jezdni, odcinek od ul. Putza do linii lasu). Odcinek ul. Ludwikowo od ul. Putza do wjazdu do PESY będzie wyłączony z ruchu. Zostanie jednokierunkowy objazd lasem dla pojazdów wyjeżdżających z obszaru przy cmentarzu przy ul. Rynkowskiej; skraj rampy kolejowej na ul. Zaświat zostanie wygrodzony. Firma Pesa Bydgoszcz SA 1 listopada umożliwi parkowanie pojazdów na parkingach przy swojej siedzibie - przy ul. Pileckiego.

Cmentarz przy ul. Stawowej:

Od 31 października od godz. 22.00 do 2 listopada do godz. 1.00 wyznaczone będą miejsca parkingowe na ul. Stawowej ze sposobem parkowania równolegle do krawężnika (po stronie południowej na odcinku od przystanku autobusowego do ul. Lotników). W rejonie skrzyżowania Władysława IV – Broniewskiego – Stawowa możliwe będą utrudnienia w ruchu w związku z planowaną przebudową skrzyżowania.

Cmentarz przy ul. Wyszyńskiego:

Od 31 października od godz. 22.00 do 3 listopada do godz. 24.00 całkowicie wyłączona z ruchu zostanie łącznica Modrzewiowej od ul. Wyszyńskiego do zaplecza budowy przebudowywanego wiaduktu nad torami PKP. Na potrzeby komunikacji publicznej zostanie udostępniona nieczynna do tej pory zatoka autobusowa przy skrzyżowaniu ulic Sułkowskiego – Modrzewiowa. Zorganizowany przystanek będzie funkcjonował od 31 października do 2 listopada, parkowanie w tym miejscu będzie w tym czasie niemożliwe.

Drogowcy przypominają, że komunikacja miejska 1 listopada jest bezpłatna, a połączeń będzie więcej niż w inne dni wolne od pracy. Uruchomione też zostały linie specjalne. Więcej o zmianach w komunikacji miejskiej czytaj tutaj.

źródło: Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, skróty i oprac. red.

Rozrysowane schematy tymczasowej organizacji ruchu w obrębie cmentarzy dostępne są na stronie ZDMiKP.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor