Komunikacja 27 sie 2019 | Redaktor
Więcej linii autobusowych będzie jeździć w regionie. Powiaty dostały pieniądze

fot. Anna Kopeć

10 powiatów i gmin dostanie pieniądze na zorganizowanie publicznego transportu zbiorowego. Otrzymają w sumie prawie 167 tys. zł wsparcia z „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”.

Do podpisania pierwszych umów doszło we wtorek (27 sierpnia) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

fot. Anna Kopeć

- Mieszkańcy potrzebują połączeń autobusowych – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.  - Nam zależy na zrównoważonym rozwoju. Komunikacja publiczna wskazywana jest jako priorytet do tego, żeby nasze miejscowości wiejskie cały czas się rozwijały.

Wojewoda potwierdził też, że wiele samorządów nadal jest zainteresowanych tym programem i wkrótce ogłoszony zostanie kolejny nabór.

fot. Anna Kopeć

- Nasza oferta jest kierowana w dużej mierze do tych osób, które dość dotkliwie odczuły m.in. likwidację połączeń autobusowych - powiedział obecny na uroczystości poseł Piotr Król. - Myślę tu o dzieciach, młodzieży, ale również osobach starszych, które same nie mogą się poruszać samochodami. Mam nadzieję, że przywrócimy jeszcze więcej tych połączeń, a równolegle korzystając z Funduszu Dróg Samorządowych, mieszkańcy będą te zmiany w infrastrukturze zauważać.

Porozumienia podpisało we wtorek dziewięć samorządów, których wnioski zostały pozytywnie ocenione. Powiat rypiński, który również znalazł się na tej liście, podpisze umowę w późniejszym terminie.

Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała, który otrzymał dopłatę na dwie dodatkowe linie autobusowe powiedział, że ceni sobie zrównoważony rozwój Rzeczypospolitej, który likwiduje „białe plamy” i wykluczenia. - Połączenia autobusowe są tym obszarem wykluczeń, który „Fundusz rozwoju przewozów autobusowych” w dużym stopniu likwiduje - dziękował.

Mikołaj Bogdanowicz dodał też, że od 1 stycznia 2020 roku ilość tych połączeń będzie odpowiadała oczekiwaniom społeczeństwa i mieszkańców.

30 lipca 2019 r. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał porozumienia z wojewodami określające zasady dofinansowania z „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”. Ich celem jest zapewnienie jednolitych warunków przekazywania dopłat organizatorom publicznego transportu zbiorowego we wszystkich regionach Polski. W 2019 r. dofinansowanie w skali kraju może wynieść 300 mln zł, a w kolejnych latach nawet 800 mln zł.

red

Lista powiatów i gmin z dotacją:

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor