Komunikacja 13 wrz 2021 | mk
Zaczyna się właściwa naprawa mostu Uniwersyteckiego

fot. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Firma Kormost zakończyła prace projektowe związane z naprawą mostu Uniwersyteckiego i rozpoczyna roboty w terenie. Na ich przeprowadzenie zgodnie z umową ma jeszcze 4,5 miesiąca.

Spółka opracowała projekt wzmocnienia węzłów mostu. – W ostatnich dniach prowadziła prace przygotowawcze i instalowała rusztowania. Teraz ruszają właściwe prace naprawcze – poinformował Zarząd Dróg Miejskich I Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy na swojej stronie internetowej.

Projekt zakłada montaż dodatkowych blach w węzłach mocujących. Operacja, jak tłumaczą drogowcy, będzie przebiegała przy częściowo odprężonych linach, co „wpłynie na bezpieczeństwo prowadzenia prac naprawczych”. Po zakończeniu tych czynności liny zostaną ponownie odpowiednio napięte.

W dalszym etapie Kormost ma rownież zaprojektować i wykonać próbne obciążenia obiektu, zdemontować tymczasowe podpory i uporządkować teren po zakończeniu prac. Zarząd Dróg powierzył firmie również naprawę systemu monitoringu want.

Kormost odpowiadał wcześniej za tymczasowe podparcie obiektu, które miało pozwolić na przystąpienie do właściwej naprawy; przedsięwzięcie kosztowało 1,8 mln złotych. Następnie firma zwyciężyła w przetargu na wykonanie remontu, wyceniając roboty najtaniej spośród oferentów: na 6,3 mln złotych. Zadeklarowała realizację prac do 180 dni od dnia podpisania umowy. Pozostało jej z tego jeszcze 140 dni.

Most został zamknięty 29 stycznia, po tym, jak ZDMiKP otrzymał ekspertyzę alarmującą, że obiekt grozi katastrofą budowlaną. Stan mostu, decyzja o jego zamknięciu oraz metedy naprawy były następnie przedmiotem polemiki z wykładowcami Politechniki Gdańskiej, którzy na zlecenie Transprojektu Gdańskiego – biura, w którym powstał projekt obiektu – stworzyli koreferat do ekspertyzy prof. Żółtowskiego, a następnie własną ekspertyzę.

Więcej czytaj:

Zamknięcie i podpory mostu Uniwersyteckiego niepotrzebne? Tak twierdzą autorzy nowej ekspertyzy

Walka na opinie w sprawie mostu Uniwersyteckiego. Wpłynął komentarz prof. Żółtowskiego

mk Autor