Komunikacja 25 paź 2022 | Redaktor
Zmiany rozkładów jazdy 1 listopada

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Transport publiczny to najlepszy sposób na wygodne poruszanie się po mieście w czasie Wszystkich Świętych. 1 listopada komunikacja miejska będzie bezpłatna. Kierowcy w najbliższych dniach powinni zarezerwować więcej czasu na przejazd ulicami w obrębie cmentarzy. Pojawią się zakazy wjazdu i parkowania, a na wielu ulicach wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy.

Autobusy i tramwaje zajmują zdecydowanie mniej miejsca na ulicach niż indywidualne pojazdy. To stwarza szansę na płynniejszy ruch w tak newralgicznym dniu. Wybierając autobus lub tramwaj nie trzeba martwić się również o miejsce parkingowe. 1 listopada funkcjonować będą linie specjalne zapewniające lepszy dojazd do największych cmentarzy. Wzmocnione zostaną też standardowe linie autobusowe i tramwajowe. Od soboty do środy wszystkie linie kursujące ulicą Fordońską zatrzymają się też na wysokości ul. Kaplicznej. Przypominamy, że wzorem lat ubiegłych w dniu 1 listopada komunikacja miejska jest bezpłatna.

Komunikacja tramwajowa:

 • tramwaje linii nr 2, 3, 4, 6, 9, 10, w godzinach około 9 – 17 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością co około 20 minut,
 • tramwaje linii nr 5 i 8 w godzinach około 9– 17 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością co około 10 minut,

Komunikacja autobusowa:

 • linie nr 54, 56, 71, 77 będą kursowały według rozkładów niedzieli handlowej,
 • linie nr 55, 57, 58, 59, 60, 76, 80, 81, 82, 84, 85, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 będą kursowały według rozkładów niedzielnych,
 • autobusy poszczególnych linii w godz. ok. 9 - 17 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością

nr 69 i 89 – łącznie, co ok. 5 minut,

nr 65 – co ok. 8 minut,

nr 79 – co ok. 10 minut,

nr 51, 74 – co ok. 12 minut,

nr 52, 53, 64, 67, 68 – co ok. 15 minut,

nr 83 – co ok. 16 minut,

nr 61 – co ok. 20 minut

nr 73 – co ok. 60 minut,

 • w godzinach ok. 9– 17 uruchomiona dodatkowo zostanie linia autobusowa nr 62 w relacji Garbary – Lisia z częstotliwością, co 20 minut (pomiędzy kursami linii nr 56),
 • w godz. ok. 8 – 17 uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe kursujące w rejonie największych, bydgoskich cmentarzy

nr 108 w relacji Kapuściska – Dworzec Leśne (przez Cmentarz Bielawy) z częstotliwością, co ok. 30 minut (3 wozy krótkie, obsługa Irex Trans),

nr 109 w relacji Tatrzańskie – Rekinowa (przez Kamienną, Pileckiego) z częstotliwością, co ok. 16 minut (8 wozów przegubowych, pomiędzy kursami linii nr 83, obsługa MZK),

nr 110 w relacji Błonie – Pileckiego/Żeglarska (przez Zaświat) z częstotliwością, co ok. 20 min. (3 wozy krótkie, pomiędzy kursami linii nr 54, obsługa MZK).

 • do obsługi linii nr 55, 57, 64, 80 i 83 zabezpieczone zostaną w miarę możliwości autobusy o zwiększonej pojemności (autobusy przegubowe)

Czytaj także: Wszystkich Świętych. Zmiany w organizacji ruchu

 

Jak dojechać samochodem?

Pierwsze zmiany przy bydgoskich nekropoliach będą wprowadzane już od najbliższego piątku (28 października). Z uwagi na bezpieczeństwo prosimy o bezwzględne stosowanie się do tymczasowego oznakowania oraz poleceń służb porządkowych regulujących ruch w obrębie wskazanych cmentarzy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zmienioną organizację ruchu w obrębie cmentarza przy ul. Wyszyńskiego, gdzie ze względu na przebudowę wiaduktu J. Nowaka Jeziorańskiego nie będzie możliwości wjazdu w łącznicę przebiegającą przy cmentarzu w kierunku ul. Modrzewiowej. Przy większości cmentarzy korzystamy z rozwiązań, które dobrze sprawdzały się w poprzednich latach.

 • Na ul. Wiślanej od ul. Fordońskiej do skrzyżowania z ul. F. Więcka będzie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Wyjazd będzie odbywała się wyłącznie przez bezkolizyjny węzeł przy sklepie IKEA. Kierowcom poruszającym się tranzytem zalecamy korzystanie z ul. Witebskiej i Przemysłowej.
 • Dojazd do cmentarzy w rejonie ul.  Ludwikowo będzie odbywał się ulicą Rynkowską wyłącznie w jednym kierunku. Pojazdy z tego rejonu będą natomiast wyjeżdżać drogą leśną obok strzelnicy w kierunku ul. Zagłoby i Saperów. Wyłączony z ruchu zostanie też odcinek ul. Ludwikowo od ul. Putza przy cmentarzu do wjazdu do PESY.
 • W rejonie cmentarza Nowafarnego warto zwrócić uwagę na jednokierunkowy ruch na ul. Skromnej w stronę ul. Powstania Listopadowego.
 • Na ul. Łabiszyńskiej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w kierunku Łabiszyńskiej. W jednym kierunku pojazdy poruszać będą się też ulica Kcyńską (od Łabiszyńskiej do Gnieźnieńskiej i od Łabiszyńskiej do Żwirki i Wigury.
 • Na ul. Jaskółczej też wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na odcinku od ul.  Żwirki i Wigury w stronę Gnieźnieńskiej. Na ul. Kossaka ruch jednokierunkowy obowiązywać będzie od ul. Gnieźnieńskiej do Żwirki i Wigury.
 • Na Błoniu ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony z ul. Jana Ostroroga od Władysława IV w kierunku ul. Lotników oraz na ul. Lotników od stawowej do Czerwonego Krzyża.
 • W wielu miejscach będą obowiązywać dodatkowe zakazy zatrzymywania, by upłynnić ruch.
 • Wszystkie szczegóły związane z organizacją ruchu są dostępna już na stronie ZDMIKP

 

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor