Kultura 17 wrz 2017 | Redaktor
 AFF-Era Filmowa. Dużo dobrych filmów do obejrzenia [PROGRAM]

"Cinema Paradiso" w reż. Giuseppe Tornatore - jeden z wielu filmów, które będzie można obejrzeć na Aff-Erze Filmowej/Materiały dystrybutora

Tegoroczna AFF-Era Filmowa odbywać się będzie pod hasłem „Przyjaźń”. Tak zdecydowali młodzi widzowie jej poprzedniej edycji imprezy. Początek już we wtorek (19 października).

Podczas imprezy w Pałacu Młodzieży (ul. Jagiellońska) pokazane zostaną arcydzieła i najciekawsze propozycje kina współczesnego, zogniskowane wokół tematu przyjaźni. - W programie dominować będą filmy, w których fabule wyraźnie go podkreślono i nadano mu cechy szczególnie istotne z punktu widzenia wychowawczego, społecznego, psychologicznego, historycznego czy dramaturgicznego – informuje Dominika Kosińska z PM.
Poza pokazami filmów zaplanowano także warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące. Każdy seans poprzedzony jest będzie prelekcją.
Przegląd w sali kinowej Pałacu Młodzieży (ul. Jagiellońska) organizowany jest już po raz 32. Potrwa w dniach 19-22 października. Impreza jest otwarta dla wszystkich chętnych. Bilet na jeden seans kosztuje 5 zł, karnet na wszystkie filmy – 40 zł. Można je kupić w portierni Pałacu Młodzieży.
Dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób obowiązuje rezerwacja miejsc (należy przesłać maila na adres: dominikwierski@poczta.fm).


PROGRAM AFF-ERY FILMOWEJ

Wtorek, 19 września
10:00 – Ziemia obiecana, reż. Andrzej Wajda, Polska 1974, 169 min.
Dzieło uznawane wielokrotnie za najwybitniejszy film w historii polskiego kina jest pasjonującą, monumentalną opowieścią o Łodzi epoki drapieżnego dziewiętnastoletniego kapitalizmu, ale też wnikliwym i wyrafinowanym studium na temat męskiej przyjaźni. Młody polski inżynier Karol Borowiecki pracuje w fabryce Bucholca jako główny inżynier, marząc o założeniu własnej fabryki, podobnie jak jego przyjaciele – Żyd Moryc Welt, młody pośrednik i Niemiec Maks Baum, syn właściciela starej, podupadającej tkalni. Razem nie mają nic, czyli… w sam raz tyle, ile potrzeba do realizacji swych mocarstwowych planów. Czy jednak nie zagrożą one ich przyjaźni?

16:00 – Zwariować ze szczęścia (La pazza gioia), reż. Paolo Virzì, Włochy/Francja 2016, 116 min.
Komediodramat wyreżyserowany przez jednego z najlepszych obecnie włoskich twórców. Beatrice jest gadatliwą manipulantką, która stylizuje się na milionerkę obracającą się w środowisku wyższych sfer. Donatella to wrażliwa introwertyczka o wytatuowanym i kruchym ciele, która skrywa mroczną tajemnicę swojej przeszłości. Dwie pacjentki ośrodka terapeutycznego dla kobiet z problemami psychicznymi połączy przyjaźń. Pewnego popołudnia postanawiają uciec i szukać szczęścia i miłości w wolnym świecie „zdrowych” ludzi. Znakomite kreacje w filmie stworzyły Valeria Bruni-Tedeschi i Micaela Ramazzotti.

19:30 – Wielki błękit (Le grand bleu), reż. Luc Besson, Francja/USA/Włochy 1988, 137 min.
Słynny film Luca Bessona to poruszająca opowieść o przyjaźni i rywalizacji dwóch nurków. Enzo i Jacques znają się od dzieciństwa. Razem dzielili chwile radości i tragedii. Gdy dorośli, zostali mistrzami nurkowania bez butli tlenowej. Coraz bardziej zatracają się w podejmowaniu ekstremalnych wyzwań. Film Bessona do dziś zachwyca efektownym montażem, pięknymi zdjęciami i muzyką. Przede wszystkim jednak z niezwykłą siłą oddziałuje na emocje widzów.

Środa, 20 września
9:00 – Cinema Paradiso (Nuovo cinema Paradiso), reż. Giuseppe Tornatore, Francja/Włochy 1988, 123 min.
Niezwykły film Tornatore jest hołdem złożonym kinu i przyjaźni. Mały Salvatore mieszka w prowincjonalnym sycylijskim miasteczku i kocha kino, w którym spędza całe dnie. Tam poznaje swego jedynego przyjaciela, kinooperatora Alfredo. Dzieciństwo Salvatore to godziny oglądania i wyświetlania filmów w kabinie projekcyjnej, pierwsze miłości i smutki. Czas płynie jednak nieubłaganie i niektóre rzeczy wkrótce zmienią się już na zawsze. Ciepła, nostalgiczna i przepojona głęboką życiową mądrością opowieść to wielka uczta dla każdego miłośnika kina.

11:30 – Mali mężczyźni (Little Men), reż. Ira Sachs, USA 2016, 85 min.
Kameralny dramat obyczajowy. Trzynastoletni Jake wprowadza się wraz z rodzicami na Brooklyn, do domu odziedziczonego po niedawno zmarłym dziadku. Poznaje Tony’ego, którego matka Leonor – chilijska imigrantka – prowadzi sklep w lokalu na parterze. Chłopcy, choć pozornie od siebie różni, szybko się zaprzyjaźniają. Jake chce zostać artystą, Tony aktorem, a obaj marzą o tym, żeby dostać się do tego samego prestiżowego liceum. Problem pojawia się, gdy rodzice Jake’a, Brian i Kathy – aktor z problemami oraz psychoterapeutka – proszą Leonor o podpisanie nowej umowy najmu. Dla matki Tony’ego propozycja jest zbyt wygórowana. Poważny finansowy konflikt pomiędzy rodzinami chłopców, wystawia ich znajomość na próbę.

16:00 – Strach na wróble (The Scarecrow), rez. Jerry Schatzberg, USA 1973, 112 min.
Arcydzieło amerykańskiego kina, symbol epoki nostalgicznych buntowników lat 60. i 70. Wybitne kreacje aktorskie Gene’a Hackmana i Ala Pacino. Na szosie przebiegającej przez pustkowie spotykają się dwaj mężczyźni podróżujący autostopem. To szorstki i pewny siebie Max (Hackman) oraz ufny, nieco zagubiony Lion (Pacino). Pierwszy, po pobycie w więzieniu, zmierza do Pittsburgha, gdzie w banku składał zarobione pieniądze; drugi, po trwającej kilka lat ucieczce od dotychczasowej egzystencji, zmierza do porzuconej dziewczyny i nigdy jeszcze niewidzianego dziecka. Obaj decydują się na wspólną drogę, rodzi się między nimi niełatwa przyjaźń, a los nie szczędzi im ciężkich chwil i dramatycznych wydarzeń.

19:30 – Mężczyzna imieniem Ove (En man som heter Ove), reż. Hannes Holm, Szwecja 2015, 116 min.
Nominowany w dwóch kategoriach do Oscarów 2017 komediodramat. Mieszkający w spokojnym szwedzkim miasteczku owdowiały Ove ma 60 lat, a po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę i inaczej spojrzy na życie. Film określono mianem niezwykle poruszającej i zabawnej „ody do zwykłego życia”.

21:30 – Moonlight, reż. Barry Jenkins, USA 2016, 110 min.
Ponadczasowa historia o związkach międzyludzkich i poszukiwaniu siebie. Podzielony na trzy rozdziały film o życiu młodego czarnego chłopaka, który dorasta w jednej z najgorszych dzielnic Miami, próbuje odnaleźć swoje miejsce i zdefiniować własną tożsamość. Bohater zawiera przyjaźnie, które będą miały decydujący wpływ na jego dalsze losy. Film wyróżnia się niezwykłą oprawą formalną, przemyślanymi zdjęciami i doskonałą muzyką. Laureat Oscara dla Najlepszego Filmu w 2017 roku.

Czwartek, 21 września
9:00 – Nazywam się Cukinia (Ma vie de Courgette), reż. Claude Barras, Szwajcaria/Francja 2016, 66 min.
Film animowany, nominowany do Oscara i zdobywca wielu innych nagród. Adresowany do dzieci od 10 roku życia, ale tak naprawdę także dla dorosłych. Niezwykle wzruszająca opowieść o uczuciach dziecka jest też przykładem pełnej inwencji animacji. Po niespodziewanej śmierci swojej matki dziewięcioletni chłopiec zwany Cukinią zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Rajmundem i trafia do domu dziecka, w którym mieszkają inne dzieci w jego wieku. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie.

10:30 – Dersu Uzała, reż. Akira Kurosawa, ZSRR/Japonia 1975, 142 min.
Jedno z arcydzieł wybitnego japońskiego reżysera Akiry Kurosawy. Rosyjski badacz Arsenijew wspomina ekspedycję naukową na wschód, podczas której kirgiski myśliwy ratuje życie grupie naukowców. Wiele lat później spotykają się ponownie i Arsenijew zabiera swego wybawcę do miasta, ale ten nie potrafi przyzwyczaić się do nowoczesnego życia i powraca do lasów. W filmie japońskiego mistrza fascynują zdjęcia spektakularnego krajobrazu i sposób ukazania przyjaźni, pokazanej bez sentymentalizmu, ale z wielką siłą wyrazu.

16:00 – Dziedzictwo Witosława, reż. Justyna Misterkiewicz, Jakub Herold, Polska/Ukraina 2017, 20 min.
Krótkometrażowy film zrealizowany przez młodzież z Nakła i Czerkas.


16:30 – Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Perfetti sconosciuti), reż. Paolo Genovese, Włochy 2016, 97 min.
Kameralny komediodramat jest jednym z największych przebojów włoskich kin ostatnich lat. Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać… W jednej z głównych ról wystąpiła Kasia Smutniak, piękna polska aktorka podbijająca włoskie kino.
19:30 – American Honey, rez. Andrea Arnold, USA/Wielka Brytania 2016, 162 min.
Nowoczesne kino drogi, którego młodzi bohaterowie szukają przyjaźni, niezależności i wolności. Osiemnastoletnia Star marzy o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i młodszym rodzeństwem. Po kolejnej domowej kłótni porzuca dotychczasowe życie i dołącza do przypadkowo spotkanej grupy rówieśników, którzy wspólnie krążą po Ameryce. Łączy ich poszukiwanie przygody i łatwych pieniędzy. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a życie – niekończącą się zabawą w rytmie popularnych hitów. Przewodzi im Crystal, decydująca o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Jej najbliższy współpracownik – Jake – bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę.


Piątek, 22 września
9:30 – Człowiek bez twarzy (The Man Without a Face), reż. Mel Gibson, USA 1993, 115 min.
Reżyserski debiut Mela Gibsona. Popularny aktor dał wyraźnie znać, że już wkrótce stanie się wybitnym twórcą. Justin McLeod (Gibson), tytułowy człowiek bez twarzy, od lat samotnie mieszka w starym domu na przedmieściu Cranesport w Nowej Anglii. Jego przeszłość owiana jest tajemnicą. Pewnego dnia „potwór” (mężczyzna zyskał taki przydomek z powodu pokiereszowanej twarzy) ratuje z opresji dwunastoletniego Chucka. Niespodziewana znajomość powoli przeradza się w przyjaźń. McLeod, który niegdyś był nauczycielem, zapewnia chłopcu daleką od szkolnych szablonów edukację i obdarza niemal ojcowskim uczuciem. Pewnego dnia opowiada mu także o swojej tajemnicy z przeszłości. Chuck natomiast mówi o niej swoim kolegom, nie wiedząc, jakie będzie to miało konsekwencje.


11:30 – Serce z kamienia (Hjartasteinn), reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson, Islandia/Dania 2016, 129 min.
Surowy, poruszający dramat obyczajowy. Jego tematami są przyjaźń i dorastanie, wpisane w twardą, niekiedy brutalną scenerię islandzkiej prowincji. Nastoletni Thor i Christian są przyjaciółmi. Odkrywają swoje pragnienia, zmagają się lękami i presją środowiska. Skandynawska produkcja przykuwa uwagę świetnymi zdjęciami. Ukazana w niej codzienność rybackiej wioski przepełniona jest szarością, naturalizmem i melancholijnym nastrojem. Pod nim kryją się jednak wielkie emocje.

opr. mag

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor