Kultura 9 maj 2018 | Redaktor
Chór „Halka” świętuje rocznicę i zbiera pamiątki

Aktualne zdjęcie chóru / źródło: Towarzystwo Śpiewu Chór Halka

Bydgoskie „Towarzystwo Śpiewu Chór Halka” obchodzi w tym roku 135-lecie istnienia. Z tej okazji poszukuje pamiątek ze swojej przeszłości oraz… nowych członków.

Bydgoskie Towarzystwo „Halka” stara się odnaleźć pamiątki, zdjęcia, wycinki prasowe dotyczące swojej historii. Członkom chóru zależy przede wszystkim na dotarciu do księgi pamiątkowej z okresu międzywojennego i powojennego. Osoby mające dostęp do takich materiałów są proszone o kontakt z Piotrem Pawlaczykiem (tel. 607 214 407).

Chór poszukuje także nowych członków.  Obecnie w „Halce” śpiewa kilkunastu mężczyzn, którzy koncertują głównie pro bono w Domach Opieki i Klubach Seniora. Towarzystwo zaprasza wszystkich chętnych mężczyzn do kontaktu i współpracy.

Zdjęcie chóru z 1908 roku / źródło: Towarzystwo Śpiewu Chór Halka

Męski chór „Halka” powstał 3 marca 1883 w Bydgoszczy. Lata świetności „Halki” przypadają na okres międzywojenny, kiedy to chór znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych chórów w kraju i liczył blisko 120 członków. 

Towarzystwo należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Prezesem jest Krzysztof Sowa, a dyrygentem mgr Kaja Potrzebska, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor