Kultura 19 gru 10:24 | mk
Kolędowanie z Ziemią Bydgoską. Muzyka i taniec w hali Arena [GALERIA]

fot. Anna Kopeć

Ludowe pastorałki i świąteczne zabawy przypomniał publiczności Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. W sobotę (18 grudnia) w hali Arena odbył się pierwszy od dwóch lat świąteczny koncert zespołu, zatytułowany „Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda”.

Koncert otworzyły kolęda „Bóg się rodzi” i tradycyjny polonez – wykonany w strojach kujawskich.

W programie uczestniczyły wszystkie grupy należące do zespołu: tancerze od trzy-, cztero- i pięciolatków przez młodzież po dorosłych; chór i soliści oraz kapela.

Przypomniano pastorałki i ludowe zabawy m.in. z Kaszub, czy pieśni i tańce góralskie. Niespodzianką był wschodni akcent – gość specjalny wykonał pieśń rosyjską.

Był to pierwszy bożonarodzeniowy koncert zespołu po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią. Poprowadziła go Anna Antonina Nogaj, kierownik kapeli. Na zakończenie w imieniu zespołu życzenia złożyła szefowa Ziemi Bydgoskiej, Elżbieta Kornaszewska-Rogacka. – Spokoju, wewnętrznego i zewnętrznego, miłości, szczęścia i zadowolenia; dużo zdrowia, żeby Państwa ominęło wszystko to, co jest wokół. Życzę tego również na nowy rok, żebyśmy wszyscy mogli normalnie funkcjonować – mówiła.

Zapowiedziała także, że zespół ma już plany na rok 2022: dwa wyjazdy zagraniczne, w tym na Światowy Festiwal Folkloru i na Expo. – Mamy nadzieję, że to się ziści, że pozbieramy środki na to, i będziemy tam promować nasze województwo – dodała.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziema Bydgoska” tworzy ok. 160 osób od grupy dzieci, młodzież po dorosłych. W zespole obok artystów-amatorów są również profesjonaliści: muzycy w kapeli, soliści-wokaliści, niektórzy tancerze, którzy, jak podkreśla kierownik, mają wpływ na poziom wykonawczy i są wzorem dla innych uczestników zajęć.

Zespół prezentuje folklor Kujaw, Pałuk, Kaszub, a także tańce i pieśni wielu innych, odległych regionów folklorystycznych Polski. Był wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. Grand Prix na Festiwalu Golden Waterfall w Batumi w Gruzji. Koncertował m.in. w Danii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Peru, Turcji, Gruzji, Sycylii, Czarnogórze, Indiach. Jak zapowiedziano podczas koncertu, powoli snuje plany na przypadający w 2023 roku jubileusz 65-lecia.

Realizację koncertu „Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda” wsparli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Jednym z patronów medialnych koncertu był „Tygodnik Bydgoski”.

Zdjęcia: Anna Kopeć; więcej fotografii w galerii poniżej.

mk Autor