Kultura 21 maj 19:57 | Redaktor

Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Zbigniewa Raubo i kwartetu smyczkowego zainauguruje w środę (22 maja) 31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Konkurs, który od 1992 roku organizuje marszałkowski Ośrodek Chopinowski w Szafarni, wsparł finansowo samorząd województwa.

Podczas koncertu inauguracyjnego, który zostanie wykonany na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, pianiście towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy w składzie Magdalena Kling-Fender (skrzypce), Adam Mokrus (skrzypce), Elżbieta Mrożek-Loska (altówka) Robert Fender (wiolonczela). Oprócz dzieła Fryderyka Chopina muzycy wykonają Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna.

W konkursie weźmie udział 55 pianistów z 13 krajów (Armenii, Australii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Niemiec, Polski, Singapuru, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy). Najmłodszy uczestnik ma 7, a najstarszy 16 lat. Przesłuchania odbywać się będą w ośrodku w Szafarni i potrwają od czwartku (23 maja) do soboty (25 maja). Młodzi pianiści zagrają na fortepianie Steinway&Sons A-188 EP.

Harmonogram przesłuchań, lista uczestników i program konkursu na stronie internetowej Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni: https://szafarnia.art.pl/konkurs-pianistyczny-2024/

Uczestników wysłucha międzynarodowe jury, którego przewodniczącym jest pianista i pedagog muzyczny Piotr Paleczny z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jurorami są również:

  •     prof. Anthony Adkins z Royal College of Music w Londynie,
  •     prof. Clara Biermasz z Fundacji Chopin Stichting w Holandii,
  •     prof. Alberto Nosè z Konserwatorium Muzycznego im. Francesco Antonio Bonportiego w Trydencie i Riva del Garda we Włoszech,
  •     prof. Zbigniew Raubo z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  •     prof. Michał Szymanowski z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Laureatów konkursu chopinowskiego poznamy w Szafarni w niedzielę (26 maja). Zwycięzcy zaprezentują się przed publicznością w koncercie finałowym wieńczącym tegoroczne zmagania młodych pianistów.

Źródło: UMWKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor