Kultura 2 lip 2018 | Redaktor
Kulturalne lato, czyli wakacje z MCK

źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Spektakle teatralne, koncerty i warsztaty. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy przygotowało bogatą ofertę wydarzeń dla bydgoszczan spędzających lato w mieście oraz turystów. Sprawdź co się będzie działo.

Projekt Lato 2018 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pracownia Teatru i Tańca MCK zaprasza na letnie cykle teatralne dla dorosłych i dzieci. Jeden z nich to „Letnia Scena Impro”, czyli plenerowe spektakle improwizowane. Odbywać się będą w każdy czwartek lipca o godzinie 20.00 na parkingu MCK. Pierwszy z nich już w tym tygodniu (5 lipca). Na scenie wystąpi Kanadyjczyk Lee White. Za tydzień (12 lipca) zobaczymy bydgoski teatr improwizowany wymyWammy złożony z samych kobiet. W kolejnych tygodniach pojawią się: Teatr PAPTAK z Wrocławia i SzaFoFe z Trójmiasta. Wstęp wolny.

Lee White poprowadzi również 4-godzinne warsztaty z improwizacji. Odbędą się w najbliższą niedzielę (8 lipca) od godz. 17.00 w sali kinowo-widowiskowej MCK. Wstęp kosztuje 100 zł, zapisy: wymywammy@mck-bydgoszcz.pl

Natomiast we wszystkie niedziele lipca oraz pierwszą sierpnia MCK organizuje cykl plenerowych spektakli dla dzieci „Przystań Teatr”. Przedstawienia będzie można obejrzeć zawsze o godzinie 17.00 w amfiteatrze przy ul. Mostowej. Pierwszy spektakl 8 lipca. Wystąpi Teatr Uszyty z przedstawieniem „KTO TAM?”. W kolejnych tygodniach pojawią się: Teatr Porywacze Ciał, Teatr Barnaby, Teatr Władca Lalek. Na koniec (5 sierpnia) wystąpi Teatr Muzikanty z „Historią Muzyki”. Zaprezentują młodym widzom dzieje muzyki, wykorzystując do tego przeróżne instrumenty m.in. chińskie erhu, afrykańskie kazoo, kontrabas z miotły, fujarki z rurek PCV, bęben z walizki czy bongosy z garnków. Wstęp na spektakle bezpłatny.

W ramach Linii Ukraińskiej na barce „Lemara” odbędą się dwa koncerty. 11 lipca (środa) o godz. 19.00 wystąpi Taras Kulbaszczyj (trąbka), student Akademii muzycznej wraz z zespołem bydgoskich muzyków jazzowych. Natomiast 21 sierpnia (wtorek) o godz. 19.00 zagra Bromberg Stadt Quartett z muzyką jazzową i bluesową. Wstęp wolny.

Tradycyjnie odbędzie się również Filmowa Blokada. W poprzednich latach MCK stawiał plenerowy ekran na jednej z ulic bydgoskiego Śródmieścia. W tym roku z okazji Bydgoskiego Roku Przemysłowego senas filmowy odbędzie się na terenie Bydgoskich Zakładów Przemysłu Gumowego „Stomil” (ul. Toruńska 155).  13 lipca (piątek) o godz. 21.30 zostanie wyświetlony kultowy film z 1984 roku - „Pogromcy duchów”. Wstęp wolny.

Ponadto w programie MCK warsztaty „Kreatywny Port Dziecięcy”, spotkania Koła Gospodyń Miejskich, wernisaż Magdaleny Woźniak-Jodko „Indie – kochasz albo nienawidzisz”, wystep Kabaretu Hrabi i wiele innych.

Duża część wydarzeń organizowanych latem przez bydgoski MCK będzie odbywać się w Ostromecku. Przede wszystkim warto wspomnieć o cyklu „Muzyczne tarasy”. W wakacyjne niedziele (oprócz 29 lipca i 19 sierpnia) o godz. 16.00 na tarasach Pałacu Nowego odbywać się będą koncerty z muzyką z różnych epok. Wśród artystów zobaczmy: Katarzynę Jaracz, Adama Zarembę i Adriannę Wdziękońską, Łukasza Ratajczaka i Hannę Okońską, Eugeniusza Kalinowskiego, Aleksandrę Pliszkę i Tatianę Tubiszewską oraz Pawła Krasulaka. Wstęp wolny.

Kolejną atrakcją lata jest XVII-wieczna rekonstrukcja historyczna „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”. Będzie to odtworzenie bitwy z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku oraz potyczek z czasów potopu, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Najazd szwedzki na Ostromecko można obejrzeć 18 sierpnia (sobota) w godzinach 11.00-23.00 i 19 sierpnia (niedziela) w godzinach 11.00-15.00. Wstęp wolny

Ponadto w Ostromecki dla dzieci kontynuowana będzie Letnia Akademia Sztuki Cyrkowej oraz będzie można wziąć udział w warsztatach gry na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dun-dun.

Miejskie Centrum Kultury zaprasza również do Kina Orzeł. W letnim repertuarze pojawią się: „Wielki zły lis i inne opowieści” (animowany), „Prawdziwa historia” (reż. Roman Polański), „Ella i John” (reż. Paolo Virzi), „Człowiek, który zabił Don Kichota” (reż. Terry Gilliam) oraz cykl filmów dokumentalnych Art Beats prezentujących najwspanialsze zabytki sztuki włoskiej – „Leonardo da Vinci – geniusz z Mediolanu” i „Raphael – The Lord of the Arts”. Bilety dostępne na stronie kina.

Szczegółowy program letnich wydarzeń Miejskiego Centrum Kultury można znaleźć na stronie instytucji.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor