Kultura 29 sie 2019 | Redaktor

Komisja konkursowa zarekomendowała Mariusza Napierałę na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Prezydent Rafał Bruski zaakceptował rekomendację komisji.

W czwartek (28 sierpnia) odbyło się drugie posiedzenie komisji konkursowej na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Kameralnego. Przypomnijmy, że do drugiego etapu zakwalifikowało się sześć osób: Agnieszka Jagiełło, Mariusz Napierała, Sławomir Czarnecki, Henryk Hryniewicki, Dariusz Kordek, Beata Waszak. Ostatecznie, komisja zarekomendowała prezydentowi Mariusza Napierałę.

Mariusz Napierała urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego. Studiował na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2000 roku uzyskał dyplom magistra sztuki.

Od 2007 roku na stałe współpracuje z Operą Nova, gdzie zrealizował kilka autorskich projektów scenografii, m.in. do baletu „Pan Twardowski”, baletu „Kopciuszek”, opery „Rusałka”, baletu „Dziadek do orzechów”, a także przedstawienia baletowego dla dzieci „Magiczne zabawki”. Regularnie od 11 lat tworzy scenografię i kostiumy do koncertów sylwestrowo-noworocznych w Operze Nova.

Napierała współpracuje także z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Projektował scenografię do przedstawień dyplomowych wydziału wokalno-aktorskiego w ramach Operowego Forum Młodych.

Współpracuje z wieloma teatrami w Polsce, m. in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Współpracuje również z teatrami lalki i aktora: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Groteska w Krakowie.

Pełnił też funkcję zastępcy dyrektora w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor