Kultura 4 cze 20:12 | mk
„Miasto” w czerwcu w kinach. „Orzeł” zaprasza na premierę i spotkanie z twórcami

 materiał promocyjny filmu „Miasto”/www.facebook.com/MiastoFilm

Film bydgoszczanina Marcina Sautera wejdzie na ekrany kin 25 czerwca. Dwa dni wcześniej w kinie Orzeł odbędzie się premiera, a po seansie – spotkanie z ekipą filmową. 

 „Miasto” to fabularny debiut Sautera – wielokrotnie nagradzanego twórcy filmów dokumentalnych, operatora i fotografika. Jednym z „bohaterów” produkcji jest Bydgoszcz i to właśnie tutaj, od września 2019 do marca 2020 roku, kręcone były zdjęcia. 

Scenariusz powstał na bazie kryminałów pisanych przez ojca reżysera. W główne role wcielili się Bartłomiej Topa i Karolina Gruszka, a partnerował im Robert Więckiewicz.

„Miasto” to fascynująca historia kryminalna, skrywająca drugie dno. (...) Filmowa gratka dla miłośników kina noir i twórczości takich ikon, jak: David Lynch, David Cronenberg i Darren Aronofsky. Samotny Detektyw przybywa do miasta, by rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. Szybko staje się pionkiem w grze, toczonej między lokalnym gangsterem – Wielkim, a Profesorem – twórcą epokowych wynalazków. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy stróż prawa poznaje Piosenkarkę – obiekt pożądania zarówno Profesora, jak i Wielkiego. Wkrótce miasto i jego ulice staną się świadkami nieprawdopodobnych wydarzeń, a sam Detektyw odkryje zaskakującą prawdę o samym sobie

– czytamy w opisie filmu.

Produkcja na ekrany kin wchodzi w piątek 25 czerwca. Już dwa dni wcześniej, 23 czerwca, w bydgoskim kinie „Orzeł” (w Miejskim Centrum Kultury) odbędzie się premiera. Po seansie zaplanowano spotkanie z twórcami. Informacje o wejściówkach dostępne są w kasie MCK.

Dystrybutorem filmu jest Kino Świat, producentem: Pokromski Studio, kooproducentami: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy; Marek Żydowicz, Fundacja Tumult.

Obraz był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Bydgoszcz, Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Więcej czytaj: Robert Więckiewicz: Film „Miasto” to list miłosny do Bydgoszczy

mk Autor