Kultura 2 lip 08:22 | Redaktor

Gdzie udać się po kulturalne inspiracje na wakacje? Sprawdź, co przygotowało Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.

Wakacje to czas, który kojarzymy najczęściej z dłuższymi lub krótszymi wypadami poza miejsce zamieszkania, a nawet poza kraj, zapominając przy tym, co czeka tuż za rogiem. W lipcu i sierpniu bydgoskie instytucje kultury w żadnym wypadku nie biorą urlopu. Wręcz przeciwnie – wystarczy spojrzeć choćby na program Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które szykuje szereg ciekawych wydarzeń specjalnie na czas wakacji.  

Między kolejnymi wycieczkami nad wodę lub w góry można wybrać się na nieco krótszą, choć równie ekscytującą eskapadę z kulturą i odwiedzić któryś z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Na prezentowanych tam wystawach stałych i czasowych coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy lokalnej historii („Od Starego Rynku do pl. Wolności”, „Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum” w Spichrzach nad Brdą; „W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic”, „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów” w Zbiorach Archeologicznych), jak i ci zainteresowani sztuką w najlepszym wydaniu („Obrazy nie-/rzeczywistości”, „Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków” w Gmachu głównym; „Twórczość Leona Wyczółkowskiego” w Domu Leona Wyczółkowskiego).

Atmosferę grozy najlepiej czuć nocą, ta jednak w okresie letnim jest wyjątkowo krótka. Fani mroku i opowieści z dreszczykiem nie muszą się jednak martwić, bo w Exploseum do końca października będzie straszyć wystawa „Groza. W drodze do szaleństwa” otwarta w trakcie niedawnej Europejskiej Nocy Muzeów. Pracownicy placówki przypominają też, że sam kompleks dawnej fabryki DAG Fabrik Bromberg można zwiedzać w ramach trzech tras: podstawowej, alternatywnej i ekstremalnej.

W Aptece pod Łabędziem można natomiast podziwiać płaskorzeźby o tematyce medycznej i farmaceutycznej stworzone przez Jana Harasimowicza, aptekarza ze Strzelna.

Skarb bydgoski wzbogaci się o nowe eksponaty. Znamy termin wernisażu

A co w przypadku, gdy ktoś nadrobił już wszystkie muzealne zaległości? Nic straconego, bydgoska instytucja przygotowuje bowiem nową odsłonę „Skarbu bydgoskiego”, czyli ekspozycji prezentującej jedno z najcenniejszych znalezisk numizmatycznych z terenu naszego kraju.

Wystawa już wkrótce zostanie poszerzona o odkrytą wraz z monetami biżuterię, która zyskała nowy blask dzięki pracy konserwatorów. Wernisaż odbędzie się 25 lipca o godz. 17:00 w Europejskim Centrum Pieniądza przy ul. Mennica 4. Rozbudowana ekspozycja „Skarb bydgoski” pokaże nie tylko same precjoza pochodzące z XVI i XVII w. (m.in. elementy ozdób wykonane ze szlachetnych metali z dodatkiem drogocennych kamieni i emalii), ale także unikalną historię ich twórców, właścicieli i użytkowników.

Jeśli nie zdążycie na otwarcie, nic nie stoi na przeszkodzie, by dzieje tych wartościowych eksponatów poznać wraz z przewodnikiem w trakcie oprowadzania dla grup (wtorki, godz. 12:00) i osób indywidualnych (środy, godz. 12:00).

Spacery tematyczne, warsztaty i gry terenowe. Bogaty program wydarzeń w MOB

Wakacyjną tradycją w Muzeum Okręgowym są tematyczne spacery ze sztuką, historią i architekturą w rolach głównych. Wykłady plenerowe, tak lubiane przez bydgoszczan, zdążyły wystartować jeszcze w czerwcu, jednak to właśnie lipiec i sierpień będą stały pod znakiem pieszych wędrówek po mieście nad Brdą.

I tak na przykład będzie można ruszyć szlakiem prezydentów Bydgoszczy z okresu II RP, udać się do Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych CM UMK, odkryć tajemnice Wyspy Młyńskiej czy dowiedzieć się więcej o życiu towarzyskim dawnych mieszkańców. Nie zabraknie także wątków dotyczących kulturotwórczej działalności Muzeum Okręgowego, które w sierpniu będzie obchodzić 101. Rocznicę powstania. Do prowadzenia spacerów zaangażowano historyków i archeologów związanych z MOB i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Własną ofertę przygotowało również Centrum Edukacji Muzealnej mieszcząca się przy ul. Mennica 6. Edukatorki przez całe wakacje będą prowadzić warsztaty plakatu dla dzieci odwiedzających muzeum przy okazji półkolonii. Każdy może wziąć natomiast udział w kreatywnych „oPROwadzaniach” po wystawach w Domu Leona Wyczółkowskiego i Gmachu głównym, o ile tylko znajdzie jeszcze pięć chętnych osób. Na jedyną w swoim rodzaju wizytę w muzeum wybierzemy się od wtorku do niedzieli.

Plan dodatkowych wydarzeń zapowiada się równie obficie także w Exploseum. 13 i 27 lipca oraz 10 i 17 sierpnia przy ul. Alfreda Nobla rozgrywane będą gry terenowe pod nazwą „Partyzanci”. Za sprawą zabawy przeniesiemy się do 1944 roku, a naszym zadaniem będzie infiltracja fabryki i przekazanie dowództwu pozyskanych informacji. W tych samych terminach Exploseum zorganizuje też warsztaty garncarskie, w czasie których uczestnicy wykonają naczynie i rzeźbę własnego pomysłu, używając w tym celu gliny i metod znanych od zarania dziejów.

„Od 100 lat dzielimy się kulturą” – tak brzmiało hasło ubiegłorocznych obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego. Wystarczy rzut oka na ofertę MOB, by stwierdzić, że wakacje nie są dla niej żadną wymówką.    

Poniżej szczegółowy program.          

Źródło: MOB

Wydarzenia w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy – lipiec i sierpień 2024

CENTRUM EDUKACJI MUZEALNEJ

oPROwadzanie.

Termin: Od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-15:00.

Lokalizacja: Dom Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7), Gmach głównym naszego Muzeum (ul. Gdańska 4).

Chcesz pomysłowo spędzić czas z rodziną lub paczką znajomych? W okresie wakacyjnym serdecznie zapraszamy na kreatywne oPROwadzania po Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7) lub po wystawach w Gmachu głównym naszego Muzeum (ul. Gdańska 4). Zapewniamy odpowiednią porcję wiedzy oraz dobrą zabawę w otoczeniu sztuki, którą będziemy odbierać wszystkimi zmysłami!

Usługa przewodnicka dostępna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-15.00. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 52 58 59 910; 52 58 59 911 lub mailowo: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Koszt oPROwadzania: 60 zł/grupa + bilet wstępu (8 zł/os.) W czwartki bilet wstępu nie obowiązuje.

------------------------------------------------------------------------------

Rodzinny piątek

W każdy piątek w lipcu i sierpniu w godz. 10:00-13:00 zapraszamy dzieci do 6. r. ż. z opiekunami do pokoju edukacyjnego „Wyczółkowy Las”, a dzieci pow. 6 r.ż. z opiekunami do „Sztuki od kuchni”.

------------------------------------------------------------------------------

Twórcza Sobota

Termin: 27 lipca (sobota), godz. 12:00.

Lokalizacja: Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4.

Zwiedzanie nowej odsłony wystawy „Skarb Bydgoski” i warsztaty w temacie ekspozycji pt. „Odkrywcy Skarbu”, na które zapraszamy dzieci od lat 7 z opiekunami.

Bilety: 17 zł/dziecko, 1zł/opiekun do nabycia online lub w Centrum Edukacji Muzealnej ul. Mennica 6.

SPACERY TEMATYCZNE I WYDARZENIA

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu!

„Bydgoszcz średniowieczna i staropolska – opowieść archeologa” – wykład Józefa Łosia, kustosza i kierownika Działu Archeologii MOB.

Termin: 3 lipca 2024 (środa), godz. 17:00.

Lokalizacja: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna).

Wstęp: 10 zł od osoby.

Bilety: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=47491&idt=896f198862902dc3a0a341ad35914512&d=3&idg=3&idw=477

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o dawnej Bydgoszczy, obiektach nieistniejących w dzisiejszym krajobrazie miasta oraz tych nielicznych, które pozostają świadkami dawnych czasów.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak wyglądała Bydgoszcz drewniana w czasach Kazimierza Odnowiciela, a jak murowana w czasach Kazimierza Wielkiego. Gdzie stały najważniejsze budowle z czasów osadnictwa grodowego, z początków miasta i z okresów jego świetności w XVI-XVII w. Jak żyli i czym zajmowali się jego mieszkańcy. Opowieść oparta będzie głównie na wynikach badań archeologicznych, ale też na źródłach historycznych.

------------------------------------------------------------------------------

Tajemnice Wyspy Młyńskiej – wykład plenerowy Józefa Łosia, kustosza i kierownika Działu Archeologii MOB, z cyklu „Tematyczny Spacer Historyczny”.

Termin: 5 lipca 2024 (piątek), godz. 17:00.

Start: Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2.

Wstęp: 15 zł od osoby.

Bilety: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=47492&idt=f6e4a8ed851a45282605f58659d55535&d=3&idg=3&idw=478

Uczestnicy usłyszą odpowiedzi na pytania: co działo się 2500 lat temu w miejscu, które dziś nazywamy Wyspą Młyńską, dlaczego dobry żart jest tynfa wart, czy w młynie tartacznym tarto zboże na mąkę, co w Bydgoszczy robił Herkules, czego na obecnej Wyspie Młyńskiej szukał wielki pasjonat archeologii, a jednocześnie zięć królowej Wiktorii i przyszły cesarz Niemiec, oraz kto mieszkał w tzw. Domu Leona Wyczółkowskiego. Trasa ok. 2 km (1,5 godz.).

------------------------------------------------------------------------------

Okupacyjna Bydgoszcz – wykład plenerowy dr. Andrzeja Purata z UKW w Bydgoszczy. Wydarzenie jest częścią cyklu „Tematyczny Spacer Historyczny”.

Terminy:

6 lipca 2024 (sobota), godz. 12:00,

27 lipca 2024 (sobota), godz. 12:00, 

30 sierpnia 2024 (piątek), godz. 17:00.

Start: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4.

Wstęp: 15 zł od osoby.

Bilety: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idg=3&idl=0

Podczas wykładu plenerowego zostaną ukazane miejsca związane z wydarzeniami, które rozegrały się w pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji Bydgoszczy. Wskazane zostaną m.in. ulice, na których doszło do wydarzeń bydgoskich z 3 i 4 września 1939 roku, miejsca kaźni Polaków na Starym Rynku i zachowane budynki, w których urzędowała niemiecka administracja okupacyjna (siedziba NSDAP – ul. Gdańska 50 – obecnie siedziba Polskiego Radia PiK).

Andrzej Purat jest adiunktem na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, pracownikiem Katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Swoje badania koncentruje na działalności ukraińskich nacjonalistów związanych z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów [OUN] i Ukraińską Powstańczą Armią, będącą ramieniem zbrojnym OUN–u. Bada losy i działalność przywódców obu tych organizacji: Jewhena Konowalca, Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych. Interesuje się również historią regionalną, a w szczególności historią mieszkańców Bydgoszczy w okresie II Rzeczpospolitej.

------------------------------------------------------------------------------

„Prezydenci Bydgoszczy II Rzeczpospolitej – wizjonerzy przyszłości miasta i ludzi” – wykład plenerowy dr. Andrzeja Purata z UKW w Bydgoszczy. Wydarzenie jest częścią cyklu „Tematyczny Spacer Historyczny”.

Terminy:

19 lipca 2024 (piątek), godz. 17:00,

9 sierpnia 2024 (piątek), godz. 17:00.

Start: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4.

Wstęp: 15 zł od osoby.

Bilety: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idg=3&idl=0

Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in., jakie możliwości rozwoju uzyskali mieszkańcy Bydgoszczy po okresie zaborów, na ile skutecznie działały organy samorządu miejskiego, jakie działania prezydentów miasta wpływały na rozwój i wzrost zamożności mieszkańców. Prelegent przybliży słabo znaną historię życia i działalności kolejnych prezydentów naszego miasta w okresie II RP: Jana Maciaszka, Wincentego Łukowskiego, Bernarda Śliwińskiego i Leona Barciszewskiego.

------------------------------------------------------------------------------

„Rośliny jako źródło zdrowia i urody” – wykład plenerowy Jolanty Skibińskiej-Wróbel, kustosza byłego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”.

Termin: 26 lipca 2024 (piątek), godz. 17:00.

Start: Ogród roślin leczniczych i kosmetycznych, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 9 (obok Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza).

Wstęp: 15 zł od osoby.

Bilety: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=47495&idt=d79c8024870545fe33e6136889214075&d=3&idg=3&idw=481

Prelegentka opowie o leczniczych właściwościach roślin, które zapewniają nam zdrowie i urodę. Niektóre działają rozgrzewająco lub przeciwbólowo, inne łagodzą lęki i bezsenność czy chorobę lokomocyjną. Jolanta Skibińska-Wróbel oprowadzi uczestników po Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych CM UMK, który zajmuje powierzchnię około 3500 m2 podzieloną na sektory. W części centralnej znajdują się rośliny zielne – jednoroczne i byliny. Wokół posadzono krzewinki, krzewy, pnącza i drzewa. W doborze blisko 200 taksonów roślin kierowano się głównie ich wykorzystaniem w lecznictwie i kosmetyce.

Uwaga: brak możliwości zakupu biletu na miejscu zbiórki. Bilety do nabycia w kasie Muzeum (ul. Gdańska 4) oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce „Wydarzenia”.

------------------------------------------------------------------------------

„Życie towarzyskie bydgoszczan. Kabarety – teatry – kina – kawiarnie – parki” – wykład plenerowy dr. Andrzeja Purata z UKW w Bydgoszczy. Wydarzenie jest częścią cyklu Tematyczny Spacer Historyczny.

Termin: 3 sierpnia 2024 (sobota), godz. 12:00.

Start: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4.

Wstęp: 15 zł od osoby.

Bilety: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=47498&idt=03853fc2e0f444afaa281ce2a3751515&d=3&idg=3&idw=483

Prelegent przedstawi historię miejsc w Bydgoszczy, w których spędzali wolny czas mieszkańcy w okresie II Rzeczpospolitej. Sposób wypoczynku i rozrywki był wśród bydgoszczan mocno zróżnicowany i zależał od upodobań osobistych. Uczestnicy odwiedzą dawne kawiarnie, restauracje, kabarety i parki. W okresie międzywojennym w Bydgoszczy następowała duża zmienność lokalizacji i nazw placówek kulturalno-rozrywkowych. Część budynków, które służyły rozrywce bydgoszczan w tamtym czasie, zachowało się do dziś.

------------------------------------------------------------------------------

„Tajemnice Wyspy Młyńskiej” – wykład plenerowy Filipa Semrau, asystenta w Dziale Historii MOB, z cyklu „Tematyczny Spacer Historyczny”.

Terminy:

7 sierpnia 2024 (środa), godz. 17:00,

10 sierpnia 2024 (sobota), godz. 12:00.

Start: Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2.

Wstęp: 15 zł od osoby.

Bilety: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idg=3&idl=0

Uczestnicy usłyszą odpowiedzi na pytania: co działo się 2500 lat temu w miejscu, które dziś nazywamy Wyspą Młyńską, dlaczego dobry żart jest tynfa wart, czy w młynie tartacznym tarto zboże na mąkę, co w Bydgoszczy robił Herkules, czego na obecnej Wyspie Młyńskiej szukał wielki pasjonat archeologii, a jednocześnie zięć królowej Wiktorii i przyszły cesarz Niemiec, oraz kto mieszkał w tzw. Domu Leona Wyczółkowskiego. Trasa ok. 2 km (1,5 godz.).

------------------------------------------------------------------------------

„Pracująca rzeka” – wykład plenerowy Jolanty Skibińskiej-Wróbel, kustosza byłego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”, z cyklu „Tematyczny Spacer Historyczny”.

Termin: 23 sierpnia 2024 (piątek), godz. 17:00.

Start: Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11 (przed wejściem do Muzeum).

Wstęp: 15 zł od osoby.

Bilety: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=47502&idt=7220833b5f431546464421b59f891662&d=3&idg=3&idw=487

Podążymy śladami istniejących i nieistniejących obiektów przemysłowych wykorzystujących wody rzeki Brdy: od Barki Lemara, poprzez Rybi Rynek, pałacyk Lloyda, browar, garbarnię aż do elektrowni Kujawskiego. Prowadząca przybliży historię tych miejsc i ich status w różnych okresach historii miasta.

------------------------------------------------------------------------------

Otwarcie nowej odsłony wystawy „Skarb Bydgoski” poszerzonej o odkrytą wraz z monetami biżuterię

Termin: Wernisaż odbędzie się w czwartek 25 lipca o godz. 17:00.

Lokalizacja: Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4.

Rozbudowana ekspozycja „Skarb bydgoski” pokaże nie tylko same precjoza pochodzące z XVI i XVII w. (m.in. elementy ozdób wykonane ze szlachetnych metali z dodatkiem drogocennych kamieni i emalii), ale także unikalną historię ich twórców, właścicieli i użytkowników.

EXPLOSEUM

Gra terenowa „Partyzanci”

Warsztaty garncarskie

Terminy:

13 lipca 2024 (sobota),

27 lipca 2024 (sobota),

10 sierpnia 2024 (sobota),

17 sierpnia 2024 (sobota).

Godziny:

10:30 – gra terenowa,

13:00 – warsztaty garncarskie.

Zapisy są przyjmowane mailowo lub telefonicznie: exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl,  52 58 59 741.

Koszt: 7 zł/uczestnik.

Gra terenowa „Partyzanci”

Jest rok 1944. Zlokalizowana pod Bydgoszczą fabryka DAG dziennie wytwarza materiały wybuchowe zdolne do napełnienia 20 milionów pocisków karabinowych. Lokalny ruch oporu stara się zebrać jak najwięcej informacji o fabryce, by móc je przekazać do kwatery głównej. Niestety fabryka jest bardzo dobrze chroniona. Nawet pracownicy nie są w stanie powiedzieć nic więcej. Opowiadają tylko o fragmentach linii produkcji, przy których pracują. Uczestnicy muszą niepostrzeżenie przeniknąć do fabryki i zebrać o niej jak najwięcej informacji, a później przekazać je dowództwu. Ich zdobycie może być niebezpieczne, ale kluczowe dla wyniku tej wojny.

Gra dla osób  od 10. roku życia. Limit uczestników: 30.

------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty garncarskie

Człowiek jako pomysłowa istota od zarania dziejów próbował znaleźć zastosowanie dla różnych naturalnych materiałów. Jednym z najbardziej wdzięcznych jest glina. Można z niej wykonać wiele przedmiotów codziennego użytku naczynia, zabawki, narzędzia, ozdoby. W czasie zajęć uczestnicy wykonają naczynie, używając pierwotnych metod, oraz rzeźbę własnego pomysłu.

Warsztaty dla osób od 7. roku życia. Limit uczestników: 20.

WYSTAWY

Wystawy czasowe:

„Groza – w drodze do szaleństwa”

Exploseum, ul. Alfreda Nobla.

Wystawa czynna do 31 października 2024 r.

Kuratorzy: Łukasz Stachowiak, Tomasz Górski, Tomasz Koss, Alicja Leks.

------------------------------------------------------------------------------

„Jan Harasimowicz. Aptekarz i twórca”        

Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5.

Wystawa czynna do 15 września 2024 r.

Kurator i autor scenariusza: dr hab. Wojciech Ślusarczyk, prof. UMK.

------------------------------------------------------------------------------  

„Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum”

Wystawa czynna do 1 września 2024 r.

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11.

Wystawy stałe:

„Obrazy nie-/rzeczywistości. Inspiracje i aspiracje”

„Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków”

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4.

------------------------------------------------------------------------------

„Aptekarstwo bydgoskie”

Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5.

------------------------------------------------------------------------------

„Skarb Bydgoski”

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4.

------------------------------------------------------------------------------

„Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”                             

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11.

------------------------------------------------------------------------------

„Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów”

„W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic”

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2.

------------------------------------------------------------------------------

„Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)”

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7.

------------------------------------------------------------------------------

„EXPLOSEUM”

ul. Alfreda Nobla.

Bilety wstępu na wystawy można zakupić w kasach Muzeum oraz na stronie bilety.muzeum.bydgoszcz.pl.

OPROWADZANIE PO WYSTAWACH

„Skarb Bydgoski”

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4.

Grupy zorganizowane:

zapraszamy w każdy wtorek o godz. 12:00 (obowiązują zapisy: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl).

Osoby indywidualne:

zapraszamy w każdą środę o godz. 12:00 (bez zapisów).

EXPLOSEUM

ul. Alfreda Nobla.

Wtorek – niedziela, godz. 10:00-18:00.

W obiekcie dostępne są trzy warianty zwiedzania różniące się stopniem trudności oraz wymaganym czasem na zapoznanie się z ekspozycją: trasa podstawowa, trasa ekstremalna oraz trasa alternatywna.

Dokonywanie rezerwacji i sprawdzanie dostępnych terminów – tel.: 52 585 97 41 lub mailowo: exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor