Kultura 2 mar 2019 | Redaktor
Opowieści dwóch światów. Nowa wystawa w BCS [ZDJĘCIA]

fot. BCS

Od początku marca w Bydgoskim Centrum Sztuki można oglądać wystawę prac Marcina Myśliwca i Piotra Worońca.

„Ekspresyjne rzeźby z drewna prowadzą nas przez dwa światy. Pomimo indywidualizmu w podejściu do rzeźby i wybieranych tematów, w pracach Marcina Myśliwca i Piotra Worońca widzimy pierwiastek wspólny. Dzieje się tak dzięki spotkaniu, jakiego doświadczyli na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, i przyjaźni trwającej od ponad dziesięciu lat. Piotr pokazał Marcinowi nowe rzeźbiarskie szlaki w drewnie, a potem zaprosił go do wspólnej pracy przy Exodusie i na kolejne plenery rzeźbiarskie realizowane przy ULRA. 

Marcin Myśliwiec inspiruje się motywami rodem ze średniowiecznych bestiariuszy, w jego pracach obecny jest symbolizm i melancholia. Ważnym dla niego twórcą jest Francisco Goya, którego prace są swoistym oknem na świat nadprzyrodzony. 

Piotr Woroniec odwołuje się do codzienności i sztuki ludowej, w alegoryczny sposób przekazuje ważne treści. Bliska jest mu twórczość Antoniego Rząsy, Władysława Hasiora czy Tadeusza Kantora. 

Dla obu artystów ogromną rolę w procesie twórczym odgrywa muzyka. Ich rzeźby mają w sobie jakiś rodzaj patyny, zapisanej historii, pochodzącej z wyobraźni lub z własnych doświadczeń. Mimo pewnego uproszczenia formalnego, są pełne życia i ekspresji. To realne postaci zamieszkujące równoległe światy.”

Anna Sołtysik

Wystawę można oglądać do 7 kwietnia w Bydgoskim Centrum Sztuki, ul. Jagiellońska 47.

Zdjęcia z wernisażu, fot. BCS

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor