Kultura 29 maj 2019 | Redaktor
Parada perkusyjna i koncerty gwiazd. W Bydgoszczy trwa Drums Fusion

fot. Anna Kopeć, archiwum

13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION jest już na półmetku. Dziś (29 maja) kończy się Międzynarodowe Forum Perkusyjne – darmowe warsztaty z profesjonalistami. Następne dni upłyną pod znakiem koncertów , w tym legendarnego Stewarta Copelanda, współtwórcy The Police, i parady perkusyjnej.

W środę (29 maja, 19.00) na zakończenie warsztatów z Bennym Grebem w Miejskim Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12) odbędzie się Jem Perkusyjny. W czwartek (30 maja) MCK zaprasza na godz. 19.00 na dwa występy w ramach Bydgoskiej Szkoły Perkusji. Zaprezentują się Kuba Więcek Trio i Krzysztof „Puma” Piasecki 4SET. Na oba koncerty obowiązuje jeden bilet w cenie 25 złotych.

W skład Kuba Więcek Trio wchodzą Kuba Więcek (saksofon altowy, elektronika), Michał Barański (kontrabas, gitara basowa, konnakol), Łukasz Żyta (perkusja, glockenspiel). Do tej pory trio nagrało dwa albumy: nagrodzony Fryderykiem w kategorii debiut „Another Raindrop” (2017) i „Multitasking” (2019).

Zespół Krzysztof „Puma” Piasecki 4SET to kwartet (Krzysztof „Puma” Piasecki – gitary, Łukasz Gorczyca – bass, Jarek Małys – keyboard, Jacek Pelc – perkusja), jak piszą organizatorzy,  „podparty wiedzą i doświadczeniem lidera z dodatkiem siły i werwy młodszej części zespołu. Był owacyjnie przyjmowany zarówno na estradach bluesowych jak i jazzowych festiwali”. W MCK zespół wesprze Charli Green Music (trąbka/waltornia).

W piątek (31 maja) ulicami Bydgoszczy przejdzie Parada Perkusyjna – wyruszy o 18.00 z Wełnianego Rynku w kierunku placu Teatralnego. Podczas finału parady zaprezentują się grupy perkusyjne (19.30), zagra beatboxowy duet NiceGuys (ok. 20.15) oraz Pinky Loops (wiolonczela - Asia Czerwińska, i skrzypce - Marta Lutrzykowska) razem z beatboxerem MAIC Bandit (ok. 21.00). Ok. 21.45 rozpocznie się spektakl Świetlnego Teatru SPARK!

W sobotę (1 czerwca, godz. 19.30) w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert Rytmy Świata: swoją muzykę zaprezentują Omara Portuondo i Richard Bona.

Omara Portuondo opisywana jest jako pierwsza dama oraz głos Buena Vista Social Club,  a także „najpopularniejszy kubański żeński głos wszech czasów” i pod względem klasy artystycznej porównywana do takich legend jak Billie Holiday czy Edith Piaf.

Richard Bona jest kameruńskim artystą - wokalistą, basistą i kompozytorem. Muzyk współpracował z takimi gwiazdami, jak: Michael Brecker, Paul Simon, Chaka Khan, Tito Puente, Herbie Hancock, Bobby McFerrin, Chick Corea, czy George Benson. Bona był też muzykiem Pat Metheny Group. Bilety na koncert dostępne w cenach 60-150 złotych.

Z kolei w niedzielę (2 czerwca, godz. 19.00) w Operze Nova Stewart Copeland, współtwórca legendarnej grupy rockowej The Police, zagra koncert „Lights Up the Orchestra”. Podczas koncertu towrzyszyć mu będą muzycy bydgoskiej opery. Usłyszymy utwory Copelanda m.in. ze ścieżek dźwiękowych do filmów „Wall Street” Olivera Stone'a czy „Rumble Fish” F.F. Coppoli. W programie też muzyka The Police, utwory „Darkness”, „Don't Stand” i „Miss Gradenko” – wszystkie napisane dla zespołu przez Copelanda. Bilety w cenach 80zł / 100zł / 120 zł.

Obok występów zamkniętych odbywają się też koncerty w plenerze. – Codziennie po południu wychodzimy na ulice, by raczyć bydgoszczan graniem w nieco bardziej buskerskim wydaniu – mówi Kuba Ignasiak z Miejskiego Centrum Kultury. Artystów, biorących udział w projekcie Urban Street Art, można spotkać głównie w okolicach ul. Mostowej, o godz. 17.30. Występy w plenerze są darmowe.

Szczegółowy program poniżej:

29.05.2019 r. (środa)

Międzynarodowe Forum Perkusyjne. Masterclass

godz. 16.00-19.00, MCK

Gwiazdą-pedagogiem tego dnia będzie Benny Greb

***

Urban Street Art. Laboratorium Fal

godz. 17.30

amfiteatr przy ul. Mostowej

wstęp wolny

***

Warsztaty djembe i dundun

godz. 17.30

WSG, wstęp wolny

Szczegóły. http.//bit.ly/WarsztatyDjembeDunDun

***

Międzynarodowe Forum Perkusyjne. Jam Perkusyjny

godz. 19.00, MCK, wstęp wolny

______________________________________________________________________________ 30.05.2019 r. (czwartek)

Maic Bandit

 godz. 17.30

Amfiteatr przy ul. Mostowej

wstęp wolny

Warsztaty gry na Cajonie, godz. 17.30-19.3, WSG, wstęp wolny, szczegóły http.//bit.ly/WarsztatyCajon

***

Kuba Więcek Trio  (godz. 19.00) Krzysztof „Puma” Piasecki 4SET (20.30), MCK, 25 zł za dzień

_____________________________________________________________________________

31.05.2019 r. (piątek).

Drums Parade, godz. 18.00, Wełniany Rynek, wstęp wolny

Prezentacje Grup Paradnych

godz. 19.30, plac Teatralny, wstęp wolny

***

NiceGuys,odz. 20.15, amfiteatr przy ul. Mostowej, wstęp wolny

Pinky Loops + Maic Bandit, godz. 21.00, amfiteatr przy ulicy Mostowej, wstęp wolny

Teatr Świetlny SPARK!, godz. 21.45, amfiteatr przy ulicy Mostowej, wstęp wolny

______________________________________________________________________________

01.06.2019 r. (sobota).

Omara Portuondo (19.30), Richard Bona (21.30) Filharmonia Pomorska

 60-150 zł (za dzień)

_________________________________________________________________________

02.06.2019 r. (niedziela).

Zagraj (zatańcz) ze mną mamo tato...., godz. 10.30, MCK, wstęp wolny

***

Djembe - wszyscy razem. Bębniarski flash mob, godz. 12.00
Amfiteatr przy ulicy Mostowej, wstęp wolny

***

Stewart Copeland i Orkiestra Opery Nova, Opera Nova, godz. 19.00, 80zł - 120zł

oprac. mk

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor