Kultura 8 paź 2019 | Redaktor
Pat Metheny będzie gwiazdą Drums Fusion 2020 w Bydgoszczy

materiał MCK

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion 2020 zapowiada koncert „Pat Metheny »Side-Eye« with James Francies & Marcus Gilmore” w bydgoskiej Operze Nova, który odbędzie się 3 czerwca 2020 roku.

Pat Metheny to bezprecedensowa gwiazda gitary, dwudziestokrotny zdobywca nagrody Grammy oraz jedyny na świecie muzyk, który zdobył tę nagrodę w ponad dziesięciu kategoriach.

Gitarzysta osiągnął mistrzowskie umiejętności poruszania się w takich stylistykach muzycznych, jak współczesny i latynoski jazz, czy muzyka fusion. Metheny konsekwentnie podążą swoją artystyczną ścieżką od czasów swoich pierwszych publikacji muzycznych, wydanych ponad 40 lat temu w legendarnej wytwórni ECM. Współpracuje z bardzo szeroką grupą uznanych muzyków, którzy w wielu konfiguracjach zasilali składy Pat Metheny Group czy przy solowych występach. Mowa o takich muzycznych znakomitościach, jak: Lyle Mays, Bill Frisell, Charlie Haden, Chick Corea, czy Herbie Hancock.

3 czerwca 2020 roku w Bydgoszczy usłyszymy najnowsze wcielenie muzyka, czyli projekt Side-Eye, gdzie Metheny wystąpi u boku muzyków młodszego pokolenia: pianisty Jamesa Franciesa oraz rewelacyjnego perkusisty Marcusa Gilmore’a.

„Marcus Gilmore w wieku 18 lat grał w zespole Kevina Haysa w klubie Blue Note i już wtedy był świetnym muzykiem” – tak o 33 letnim dziś perkusiście wypowiadał się niedawno jeden z najwybitniejszych trębaczy jazzowej sceny Nicholas Payton. Gdy dodać do tego odziedziczone geny legendy perkusji, Roya Haynesa (Gilmore jest jego wnukiem) oraz doświadczenia gry w zespole Chica Corea, otrzymujemy prawdziwy przepis na sukces. O jego kunszcie świadczą nie tylko pochlebne opinie sławnych muzyków, ale i dorobek nagród perkusisty, na czele z Latin Grammy otrzymaną w 2014 roku. Marcus Gilmore to już nie wschodząca gwiazda perkusji, lecz prawdziwy filar sekcji rytmicznej zespołów, w których gra.

Przedsprzedaż biletów na koncert startuje w środę (9 października) o godz. 12.00 za pośrednictwem portalu Bilety24.pl oraz kasy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Źródło: MCK Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor