Kultura 19 paź 2017 | Magdalena Gill
Pieśni Chopina i Paderewskiego. Towarzystwo Muzyczne zaczyna sezon

Jerzy Stankiewicz/fot. Camilla Panufnik

Pieśni Chopina i Paderewskiego zabrzmią w piątek (20 października) podczas koncertu, którym Towarzystwo Muzyczne rozpocznie nowy sezon. Będzie też specjalny wykład o Paderewskim.

Pierwsze spotkanie Towarzystwa Muzycznego im. Paderewskiego w nowym sezonie dedykowane będzie wieloletniej jego prezes - Felicji Gwincińskiej w 4. rocznicę śmierci, a także samemu Paderewskiemu w  157. rocznicę urodzin.
Rozpocznie je specjalny wykład Jerzego Stankiewicza pt. „Rodzina Ignacego Paderewskiego i jego lata młodzieńcze na Ukrainie”. Autor jest muzykologiem i historykiem. Jako prezes (w latach 1994-2016) oraz wiceprezes (od stycznia 2016 r.) zarządu oddziału krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich zajmuje się promocją polskiej muzyki współczesnej w kraju i za granicą. Odbył podróże po Podolu śladami Paderewskiego (Winnica, Żytomierz). Pracował też w Muzeum Paderewskiego w Morges (pod opieką Rity Rosenstiel) nad dokumentami źródłowymi.
Na bydgoskim spotkaniu Jerzy Stankiewicz opowie o młodzieńczym okresie życia Paderewskiego od Kuryłówki, poprzez Winnicę i Żytomierz do wyjazdu do Warszawy. Ukaże też aktualny stan wiedzy i pamiątek materialnych po Paderewskich na dzisiejszej Ukrainie.
Po wykładzie zaplanowano koncert pieśni Chopina i Paderewskiego w wykonaniu Kamili Kułakowskiej (sopran), której przy fortepianie towarzyszyć będzie Dorota Kuczyńska.
Kamila Kułakowska jest laureatką wielu konkursów wokalnych.  Debiutowała partią Papageny w Berlinie w roku 2004. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występuje na scenach zarówno w kraju jak i poza jego granicami (Austrii, Bułgarii, Holandii, Niemiec, Rumunii, Szwecji).
Dorota Kuczyńska to pianistka-kameralistka, korepetytor wokalny.  Jako akompaniator bierze udział w wielu konkursach i kursach wokalnych, m in. prowadzonych przez: maestrę Fedorę Barbieri, prof. Helenę Łazarską czy maestrę Marię Fołtyn. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju, a także za granicą .
Koncert odbędzie się w piątek (20 października) o godz. 17.00 w sali koncertowej Towarzystwa Muzycznego im. Paderwskiego (ul. Skargi 7).

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego