Kultura 12 lis 2019 | mk
W klimacie ułańskim i powstańczym. Koncert Ziemi Bydgoskiej [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Ponad dwie godzin wzruszeń zafundowali publiczności członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska i jego goście. W hali Artego Arena 11 listopada odbył się wielki koncert patriotyczny „Kto ty jesteś”.

Wydarzenie miało uczcić Święto Niepodległości, ale nawiązało także do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

fot. Anna Kopeć

Różne grupy wiekowe należące do zespołu prezentowały tradycyjne tańce, m.in. Mazowsza, Kaszub, Kurpi i Krakowa Wschodniego. Nie zabrakło też pieśni ludowych i ułańskich.

fot. Anna Kopeć

Razem z występującą gościnnie Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy tancerze zabrali widzów w czasy Księstwa Warszawskiego - prezentując m.in. poloneza.

fot. Anna Kopeć

Klimat międzywojennej Warszawy pomagali odtwarzać członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Dromedar Bis& Retro”. Zabrzmiały piosenki takie jak „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Panna Andzia ma wychodne”.

fot. Anna Kopeć

Najwięcej emocji wywołała ostatnia, „wojenna” część koncertu, w którą włączyły się dzieci i młodzież z Chóru Concentus z Pałacu Młodzieży i Małej Formacji Chóralnej. Wzruszona publiczność razem z wykonawcami śpiewała m.in. „Warszawskie dzieci”, „Czerwone maki na Monte Cassino” i „Rotę”.

fot. Anna Kopeć

Hala Artego wypełniona była po brzegi. Przybyłym i wykonawcom dziękowała kierownik zespołu, Elżbieta Kornaszewska-Rogacka.

Koncert poprowadziła szefowa kapeli Ziemi Bydgoskiej Anna Nogaj. Dziecięcą grupę taneczną przygotowała Małgorzata Tomaszewska, chóry - Izabela Cywińska-Łomżyńska wspólnie z Patrycją Cywińską-Gacką.

fot. Anna Kopeć

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska działa non profit. Choć w kapeli, wśród wokalistów i tancerzy są profesjonaliści, to jednak większość członków zespołu to artyści-amatorzy, poświęcający na tę działalność wolny czas. Zespół w zeszłym roku świętował 60-lecie. Był wielkokrotnie nagradzany, m.in. jednym z ostatnich osiągnięć jest Grand Prix, które zdobył na Festiwalu Golden Waterfall w Batumi, w Gruzji. 

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

mk Autor