Polska i Świat 20 lis 2020 | Krzysztof Drozdowski
Boże Narodzenie w wąskim gronie rodzinnym. Nowe zalecenia Ministra Zdrowia. Wraca ryzyko lockdownu

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski w trakcie jednego z wywiadów zapowiedział, że zaleca by najbliższe święta Bożego Narodzenia spędzić jedynie w domowym rodzinnym gronie. Obawia się, że zmniejszenie obostrzeń na czas świąt doprowadziłoby do powtórki sytuacji z Czech. Odniósł się również do możliwości wprowadzenia całkowitego lockdownu.

Zbyt szybkie poluzowanie obostrzeń na czas wakacji spowodowało lawinowy wzrost zakażeń w Czechach. Takiej sytuacji chciałby uniknąć minister zdrowia i dlatego rekomenduje by święta spędzić jedynie z osobami z którymi dzieli się wspólne gospodarstwo domowe.

 

Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne. Niestety te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych"

- powiedział Niedzielski.

Minister w wywiadzie dla SE odniósł się również do spekulacji na temat wprowadzenia narodowej kwarantanny i lockdownu. Powiedział, że mówienie, iż to jest już za nami jest na razie nieuprawnione.

"Liczba dziennych zachorowań stabilizuje się, ale wciąż mamy w granicach 20 tys. i powyżej nowych zakażeń. W Większości oznacza to 20 tys. przypadków chorych dziennie. W szpitalach wciąż przebywają chorzy, którzy zakazili się w październiku, a naszą rolą jest zadbanie o wydolność naszych placówek ochrony zdrowia"

- zaznaczył minister.

Inf. SE

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.