Polska i Świat 16 sty 14:26 | mk
K2 po raz pierwszy zdobyty zimą. Wyczyn Nepalczyków

K2 w sierpniu 2006 r., fot. Svy123, Wikipedia, lic. CC BY 3.0

Zrobiliśmy to, uwierzcie, zrobiliśmy to - podróż na szczyt, której nikt przedtem nie dokonał - napisał jeden z uczestników wyprawy na Facebooku. Nepalczycy jako pierwsi zdobyli K2 zimą.   

Wspinacze na szczycie stanęli o 17.00 czasu lokalnego. Drugi najwyższy szczyt Ziemi (8611 m n.p.m.) po raz pierwszy został zdobyty zimą. Był także jedynym ośmiotysięcznikiem, na który nie udało się wspiąć w okresie zimowym.  

Siły połączyło kilka zespołów. Najszybsi wspinacze zatrzymali się ok. 10 metrów przed szczytem, by zaczekać na pozostałych i zdobyć szczyt wspólnie, o czym poinformował w mediach społecznościowych Chhang Dawa Sherpa. Na K2 stanęło 10 himalaistów.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy wspierali nas, bezpośrednio i pośrednio podczas wyprawy, świat powinien być dumny - czytamy na stronie wyprawy Seven Summit Treks Pvt. Ltd. na Facebooku. - To K2 i zima, jeszcze wiele nieprzewidzianych rzeczy może się zdarzyć, nigdy nie wiemy. Mam nadzieję, że wszyscy bezpiecznie dotrą do bazy - dodaje autor posta.

Wymienia także dotychczasowe ekspedycje, które zimą na K2 dotarły najwyżej. Szlaki przecierało wielu Polaków, m.in. podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 z przełomu lat 2017/2018, której kierownikiem był Krzysztof Wielicki. Jednemu z uczestników, Denisowi Urubko, udało się wówczas dotrzeć na wysokość 7600 metrów.

K2 pozostawał nizdobyty zimą ze względu na przeszkody trudne do pokonania, znajdujące się już na dużej wysokości - 8000 metrów. Wejście na K2 utrudnia też gorsza od panującej na Evereście pogoda: góra jest najbardziej wysuniętym na północ ośmiotysięcznikiem. W sezonie 1986 w katastrofie na K2 zginęło 13 osób, w sierpinu 1995 burza śnieżna spowodowała śmierć siedmiu himalaistów. W sezonie 2008 zejście lawiny spowodowało serię zdarzeń, w której zginęło jedenaście osób.

Na podstawie: Seven Summit Treks Pvt. Ltd. (Facebook), Polsat News, Wikipedia

fot. główna - lic. CC BY 3.0

mk Autor