Lekarze POZ dostaną premie za wysoki odsetek osób zaszczepionych
minister Adam Niedzielski/fot. Anna Kopeć (archiwum)
Utworzenie systemu premiowania dla lekarzy rodzinnych ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Wysokość premii rocznej będzie zależna od tego, jaki procent pacjentów populacji danej przychodni poddał się szczepieniu.
Inne z kategorii
Pijany kierowca BMW staranował ludzi na chodniku. Makabra w Słupsku
Pociągiem za złotówkę - PKP robi prezent na dzień seniora
Podczas piątkowej (23 lipca) konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował o wydaniu zgody na mieszanie szczepionek przeciw covid-19 różnych firm, w przypadku wystąpienia NOP-ów po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. Komunikat zawierający schemat mieszania szczepionek został już opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia tutaj.
Adam Niedzielski ogłosił też utworzenie systemu zachęt finansowych dla zespołów poradni POZ. Ma to motywować lekarzy do wspierania akcji szczpień. – Wszystkie analizy wskazują na to, że czwarta fala pandemii będzie się rozpędzała. Jesteśmy w czasie przesilenia. Od dwóch tygodni mamy do czynienia ze wzrostem zakażeń na poziomie 20 procent – mówił. – Głównym parametrem, od którego zależy sytuacja epidemiczna, jest poziom wyszczepienia. Jeżeli nie będziemy kontynuowali dynamicznej akcji szczepień, to szybciej wystąpi wzrost zakażeń – przekonywał.
Premia cząstkowa dla lekarzy rodzinnych będzie wypłacana w dwóch transzach – po 30 września (za szczepienia w drugiej połowie lipca, sierpniu i wrześniu) i 30 grudnia (za szczepienia od października do grudnia).
Jej wysokość będzie uzależniona od wieku pacjentów (do 55 lat i po 55. roku życia) oraz okresu, w którym ich zaszczepiono. Premia przysługuje za każdy procent zwiększenia liczby zaszczepionych pacjentów w populacji poradni.
Premia całościowa (roczna) będzie jednorazowa, wypłacana do 15 stycznia przyszłego roku. Jej wysokość będzie zależna od przekroczenia progu pacjentów (powyżej 12. roku życia) zaszczepionych w populacji poradni. Wyznaczono pięć progów, od 60 procent do powyżej 80 procent.
Obecnie w pełni zaszczepionych jest 16 759 941 osób.