Polska i Świat 20 sty 13:36 | kd
Niemcy przedłużają lockdown o kolejne 14 dni. Wprowadzają również dodatkowe obostrzenia

Niemcy ogłosili, że przedłużają twardy lockdown na kolejne 14 dni. Zapowiadają również wprowadzenie kolejnych obostrzeń.

Po spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z premierami niemieckich krajów związkowych zdecydowano o przedłużeniu twardego lockdownu w Niemczech do 14 lutego. Według kanclerz Merkel dotychczasowe działania związane z walką z pandemią koronawirusa przynoszą wymierne efekty. Stąd też decyzja o przedłużeniu lockdownu.

Na siedmiogodzinnym spotkaniu zadecydowano również o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń. Nacisk położono na wprowadzanie zdalnej pracy. Nie zdecydowano się na otwarcie szkół i przedszkoli. 

Zmiani się również podejście do noszenia maseczek. Pracodawcy muszą zapewnić swoim pracownikom maseczki medyczne, jeśli Ci nadal muszą przychodzić do biura lub fabryki. Jeśli nie można zachować odstępów i nie można zapewnić odpowiedniej wentylacji, pracownicy fabryk  powinni nosić maski FFP2 lub ewentualnie tańsze maski chirurgiczne. Podobnie  w sklepach i komunikacji publicznej.

Rozważana jest również możliwość zamknięcia granic. 

Wcale tego nie chcemy, liczymy na partnerską współpracę z sąsiadami, ale gdyby te kraje miały podążać innymi drogami, czego w tej chwili nie dostrzegam, to musimy być przygotowani na ostateczność i powiedzieć: musimy przywrócić kontrole graniczne

—stwierdziła Angela Merkel.

 

Inf. PAP

 

kd Autor