Niesamowite odkrycie w lesie. Dokładna lokalizacja jest tajemnicą
Polska i Świat
11 wrz 2020
| Krzysztof Drozdowski
fot. J. Piotrowski/fb Nadleśnictwo Elbląg
W jednym z lasów na terenie Nadleśnictwa Elbląg doszło do zaskakującego znaleziska. Jeden z leśników w trakcie pracy znalazł ceramiczne skorupy - resztki naczyń glinianych jak się później okazało z przed 4500 lat.
Inne z kategorii
Pijany kierowca BMW staranował ludzi na chodniku. Makabra w Słupsku
Polska i Świat
3 lis 12:18
Pociągiem za złotówkę - PKP robi prezent na dzień seniora
Polska i Świat
25 paź 08:10
Do niecodziennego znaleziska doszło w jednym z lasów w Nadleśnictwie Elbląg. Wstępnie określono, że znalezione tabliczki pochodzą sprzed 4500 lat.
Poniżej tekst z ogłoszeniem Nadleśnictwa:
Las pełni różne funkcje; znaną wszystkim doskonale gospodarczą - dostarcza drewna, społeczną- dając nam wszystkim miejsce wypoczynku, pełni też funkcję ochronną - chroniąc cenne elementy przyrody, czy zabytki takie jak np. stanowiska osadnicze...
... niedawno w naszym nadleśnictwie miało miejsce ciekawe odkrycie. Jeden z leśników w trakcie pracy znalazł ceramiczne skorupy - resztki naczyń glinianych jak się później okazało z przed 4500 lat. Po oględzinach z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Olsztynie i archeologami zUniwersytet Warszawski i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprosiliśmy archeologów z Wydział Archeologii/Instytut Archeologii Uniwersytet Warszawski, którzy z sondażowego - 4m głębokości !!! wykopu stwierdzili, że:"badania sondażowe w Nadleśnictwie Elbląg dostarczyły sporych ilość źródeł archeologicznych, które wstępnie datować można na schyłek neolitu. Wśród zabytków znalazły się fragmenty naczyń ceramicznych, odłupki krzemienne, a także narzędzia kamienne, w tym rozcieracz i żarno. Materiały związane są najprawdopodobniej z aktywnością społeczności kultury rzucewskiej, zamieszkującej w III i w początkach II tysiąclecia p.n.e. południowo-wschodnie wybrzeża Morza Bałtyckiego, znanej głównie z wyspecjalizowanej obróbki bursztynu, a także prowadzenia urozmaiconej gospodarki żywieniowej, bogatej również w mięso fok. Na chwilę obecną trudno stwierdzić jaki charakter miała mieć aktywność rejestrowana na obszarze elbląskiego Nadleśnictwa, jednak biorąc pod uwagę fakt, że źródła rzucewskie znane są głównie z osad, można przypuszczać, iż właśnie z takim kontekstem mamy tutaj do czynienia. Odkrycie leśników jest zatem o tyle istotne, że do tej pory na ogromnym obszarze Polski, Obwodu Kaliningradzkiego oraz Litwy odkryto zaledwie kilka takich stanowisk. Co więcej, większość źródeł pochodzi z badań przedwojennych, które realizowane były niejako przy okazji budowy linii kolei nad zalewowej. Czyżby niemieccy badacze zbyt wąsko zakreślili obszar zrealizowanych badań?"
Archeolodzy wracają do nas w przyszłym rok, kto wie może uda i się natrafić na ślady osady z czasów z przed epoki żelaza.