Polska i Świat 5 lut 2022 | kd
Poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki - zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz

fot. domena ubliczna

W wieku 86 lat zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz. Był poetą, eseistą, dramaturgiem, krytykiem literackim i profesorem nauk humanistycznych.

O śmierci Jarosława Marka Rymkiewicza, która nastąpiła 3 lutego poinformował w mediach społecznościowych jego syn Wawrzyniec. 

Wiele osób wyraziło swoje ubolewanie w mediach społecznościowych.

Odszedł wielki Polak. Tak chyba najkrócej można napisać o Jarosławie Marku Rymkiewiczu. Oczywiście był także wielkim poetą, obsypanym nagrodami literackimi, uznawanym przez wielu za współczesnego Wieszcza. Był także wielkim krytykiem literackim i wspaniałym eseistą, który z pasją tworzył arcydzieła z najwspanialszego tworzywa, jakim jest polska historia, kultura i język. Niepokorny, lubiący prowokować, mający odwagę mówić rzeczy niepopularne. Ale przede wszystkim właśnie wielki Polak. Spoczywaj w pokoju.
- napisał premier Mateusz Morawiecki.
 

Ogromnie smutna wiadomość: odszedł Jarosław Marek Rymkiewicz, wielki poeta i intelektualista. Patriota, autorytet, jak mało kto rozumiał i kochał Polskę. Cześć Jego Pamięci! RIP

- napisał wiceremier Piotr Gliński.

Zmarły był synem prozaika Władysława Szulca-Rymkiewicza, pochodzenia niemieckiego i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan, pochodzenia tatarsko-niemieckiego. Rodzina zmieniła nazwisko Szulc pod wpływem wojennych przeżyć w połowie lat 40. XX w.

Należał do Związku Młodzieży Polskiej. W Łodzi uczęszczał do XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, a następnie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W 1994 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Był pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W 1964 podpisał list pisarzy polskich, protestujących przeciwko listowi 34, wyrażając „protest przeciwko uprawianej na łamach prasy zachodniej oraz na falach dywersyjnej rozgłośni radiowej Wolnej Europy, zorganizowanej kampanii, oczerniającej Polskę Ludową”. W styczniu 1976 roku podpisał list protestacyjny do Komisji Nadzwyczajnej Sejmu PRL przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Od początku lat 80. związany z opozycją. W roku 1985 roku został zwolniony z PAN po wydaniu w drugim obiegu książki Rozmowy polskie latem 1983, przywrócony do pracy w 1989 roku. Współpracował z wydawnictwami podziemnymi oraz z emigracyjnym Instytutem Literackim w Paryżu.

W 2010 wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. 

kd Autor