Polska i Świat 11 sty 2022 | mk
Premier ogłosił obniżkę stawek podatku VAT. Zacznie obowiązywać od lutego

Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej, fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, www.gov.pl

Założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 we wtorek (11 stycznia) przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Od 1 lutego na sześć miesięcy obniżony zostanie podatek VAT na paliwo (8 proc.) i ciepło (5 proc.), a zniesiony (0 proc.) na produkty żywnościowe i nawozy. Przedłużona będzie też obniżka VAT-u na prąd (5 proc).

– To tarcza, która przede wszystkim ma chronić polskie rodziny i obniża podatki. Większości Polaków sen z powiek spędzają wyższe rachunki. Inflacja została spowodowana przez czynniki zewnętrzne, ale jednak to my ponosimy jej cenę, musimy na nią w odpowiedni sposób odpowiedzieć – mówił premier.

Jako przyczynę wzrostu cen wskazywał czynniki energetyczne, wynikające z rosyjskiej polityki gazowej i polityki klimatycznej Unii Europejskiej (za 60 proc. ceny energii ma odpowiadać opłata za emisję dwutlenku węgla). Ostatnim czynnikiem ma być przyspieszony popyt związany z wychodzeniem z  pandemii.

Premier przypomniał, że funkcjonuje już Tarcza Antyinflacyjna 1.0. Wprowadziła m.in  możliwość uzyskania dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych, zniosła akcyzę na energię elektryczną; obniżyła stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc., na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc.; na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8 procent.

Jak wskazywał, pierwsza „edycja” Tarczy według szacunków pozwoliła obniżyć szczyt inflacyjny o około 1 do 1,5 punktu procentowego. Druga ma przynieść podobny efekt, w dłuższej perspektywie doprowadzając do obniżenia inflacji.

Od 1 lutego na sześć miesięcy (do 31 lipca) wprowadzone zostaną obniżki VAT: z 23 do 8 proc. na paliwo (cena za litr paliwa ma spaść o 60–70 gr), z 5 proc. do 0 proc. na produkty żywnościowe i nawozy, z 8 proc. (poprzednia edycja Tarczy obniżyła stawkę z 23 do 8 proc.) do 5 proc. na ciepło; przedłużona zostanie obniżka VAT na prąd (5 proc.). – Apeluję do wszystkich przedsiębiorców handlujących produktami żywnościowym o odpowiednie obniżenie cen produktów – mówił premier. Zachęcał też do kontrolowania, czy ceny wraz z początkiem miesiąca w sklepach zostaną obniżone.

Spaść mają też rachunki za gaz, dzięki wprowadzonym 1 stycznia taryfom gazowym dla  wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych i instytucji użyteczności publicznej takich jak szpitale, szkoły etc.

W ramach Tarczy Antyinflacyjnej można starać się także o dodatek osłonowy, mający zrekompensować gospodarstwom domowym wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności. Więcej o dodatku na stronie chronimyrodziny.gov.pl.

– Będziemy robić wszystko, żeby naszych partnerów przekonywać do ogólnoeuropejskich działań – takich, które wywrą odpowiednią presję na Rosję i doprowadzą do niższych cen gazu, prądu, a dzięki temu do zbicia inflacji w całej Unii Europejskiej – zapowiedział premier.

Rząd spodziewa się, że suma oszczędności mieszkańców dzięki drugiej edycji Tarczy wyniesie blisko 15 mld złotych.

mk Autor