Polska i Świat 9 gru 08:58 | kd
Victor Orban: Uzyskaliśmy z Polską zgodność

fot. YT

Wczoraj (8 grudnia) doszło do spotkania premiera Węgier Victora Orbana z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.

Nastroje po zakończonym spotkaniu przywódców Polski i Węgier były optymistyczne. Głównym tematem rozmowy było oczywiście ustalenie wspólnego stanowiska w sprawie ewentualnego veta dla nowego budżetu UE.

- My, Polacy i Węgrzy, jesteśmy po jednej stronie, po drugiej jest prezydencja niemiecka. Mamy szansę na polsko-węgierskie zwycięstwo, jeśli sprawy będą biegły w ciągu najbliższych dni tak jak myślimy. Razem jesteśmy dostatecznie mocni, by bronić naszych interesów finansowych. Nawet jeśli coś by szło nie po naszej myśli, to nie ma powodów, żeby się martwić, ponieważ wspólnie mamy dostateczną siłę, by bronić naszego stanowiska - podsumował premier Orban.

- Jest w żywotnym interesie Polski i Węgier, żeby bronić naszego stanowiska. Po drugie wicepremier Jarosław Kaczyński miał rację forsując swoje stanowisko, a po trzecie premier Mateusz Morawiecki - rozumiemy się i znamy dobrze - był w stanie wypracować właściwy manewr, żeby wyjść na właściwe stanowisko, które osiągnęliśmy teraz - dodał.


W rozmowie z naczelnym portalu Interia Orban odniósł się do listu części polskich i węgierskich samorządowców do KE.

- Wiem jak lewica na Węgrzech próbuje rozegrać tę sprawę, ale chodzi tutaj o to, żeby postępować zgodnie z tą linią, z tym sposobem negocjowania, jaki prowadzą przywódcy naszych obydwu krajów, a nie pozwalać sobie na jakieś zakulisowe zagrania. Myślę, że to jest rzecz trudna do zrozumienia. Samorządy na Węgrzech i w Polsce, i wszędzie w Europie, mają szansę, żeby zwrócić się do Brukseli i dostać bezpośrednio jakieś środki finansowe, ale dotąd żadnemu z nich się to nie udało. Rządy pod tym względem były znacznie skuteczniejsze, żeby te pieniądze z Brukseli załatwić - powiedział Orban.
 

 

 

Inf. Interia/wpolityce

kd Autor