112 24 sie 2020 | BR
Uwaga na drony! Nowe przepisy

fot. pixabay

Nowe prawo lotnicze, w tym przepisy dotyczące dronów wejdzie w życie 31 grudnia w całej Unii Europejskiej. Sprawdź co powinieneś wiedzieć, jeśli posiadasz drona.

Pierwszą ze zmian będzie konieczność zarejestrowania się jako operator na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po dokonaniu tej czynności zostanie nadany numer rejestracyjny, który trzeba będzie umieścić na swoim sprzęcie. Osoby między 14 a 18 r.ż. będą mogły się zarejestrować za zgodą rodziców.

 

Drugą zmianą jest obowiązkowe szkolenie online dla posiadaczy dronów z kamerą, a także tych ważących powyżej 250 g. Test końcowy będzie obejmował wiedzę m.in. z dziedziny bezpieczeństwa lotniczego, regulacji lotniczych, procedur operacyjnych, ochrony prywatności i danych. Egzamin praktyczny nie jest przewidywany.

 

Jeśli chcemy latać w obszarze miejskim trzeba pamiętać o kilku warunkach. Dron nie może być cięższy niż 25 kg, latanie może się odbywać na wysokości max. 120 metrów i w zasięgu wzroku. Dodatkowo ryzyko dla innych osób musi być bardzo niskie.  Odległość od ludzi i zabudowań powinna wynosić 150 metrów. Jeśli planujesz latać bliżej – musisz zdać dodatkowy egzamin i przejść szkolenie praktyczne. W przeciwnym wypadku służby mogą skontrolować czy posiadasz odpowiednie uprawnienia.

 

Ostatnią czynnością przed każdym lotem jest sprawdzenie czy w danym miejscu latanie jest dozwolone. Możesz to zrobić przez aplikację DroneRadar, którą rekomenduje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Pamiętaj, że nowe przepisy wchodzą ostatniego dnia roku.

 

Na podstawie: spidersweb.pl

BR

BR Autor

Redaktor