Religia 7 cze 13:11 | Jarosław Aleksander
Chorał gregoriański w sieci

fot. pixebay

Dzięki pracy francuskich benedyktynów powstaje ogromna baza chorałów gregoriańskich. Ma to na celu upowszechnienie dorobku muzycznego tej wyjątkowej formy śpiewu i modlitwy. 

Projekt dygitalizacji zbiorów chorałów gregoriańskich ma na celu poszerzenie dostępu do zapisów nutowych i nagrań tej formy muzycznej. Obecnie baza ta zawiera ponad 10 tys. godzin nagrań. 
Baza benedyktyńska jest szczególnie ważna dla muzyków. Zawiera nie tylko nagrania ale i zapisy nutowe, sugestie interpretacyjne, teksty łacińskie oraz ich tłumaczenia. 

Pomysłodawcą projektu jest muzykolog John Anderson, który przekonał mnichów do współpracy. W jednej z kaplic benedyktyńskich w Prowansji zainstalowano specjalny sprzęt rejestracyjny, który nagrywa modlitwy benedyktyńskie. 

Chorał gregoriański który wywodzi się ze średniowiecznych modlitw jest do dziś żywy i stosowany w liturgii. Wiele współczesnych pieśni nawiązuje do jego formy. 

Benedyktyni przypominają: Kto śpiewa, modli się dwa razy!

Baza chorałów jest dostępna pod adresem  www.neumz.com. Jest ona cały czas rozwijana i docelowo ma zawierać cały dorobek średniowiecznej muzyki kościelnej. 

 

Źródło: neumz.com

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz