Chorał gregoriański w sieci
fot. pixebay
Dzięki pracy francuskich benedyktynów powstaje ogromna baza chorałów gregoriańskich. Ma to na celu upowszechnienie dorobku muzycznego tej wyjątkowej formy śpiewu i modlitwy.
Inne z kategorii
Noc Walki o Boże Błogosławieństwo dla Polski w Dolinie Śmierci [ZAPOWIEDŹ]
Co dalej z Medjugorje? Czy tego oczekiwali wierni? [WIDEO]
Projekt dygitalizacji zbiorów chorałów gregoriańskich ma na celu poszerzenie dostępu do zapisów nutowych i nagrań tej formy muzycznej. Obecnie baza ta zawiera ponad 10 tys. godzin nagrań.
Baza benedyktyńska jest szczególnie ważna dla muzyków. Zawiera nie tylko nagrania ale i zapisy nutowe, sugestie interpretacyjne, teksty łacińskie oraz ich tłumaczenia.
Pomysłodawcą projektu jest muzykolog John Anderson, który przekonał mnichów do współpracy. W jednej z kaplic benedyktyńskich w Prowansji zainstalowano specjalny sprzęt rejestracyjny, który nagrywa modlitwy benedyktyńskie.
Chorał gregoriański który wywodzi się ze średniowiecznych modlitw jest do dziś żywy i stosowany w liturgii. Wiele współczesnych pieśni nawiązuje do jego formy.
Benedyktyni przypominają: Kto śpiewa, modli się dwa razy!
Baza chorałów jest dostępna pod adresem www.neumz.com. Jest ona cały czas rozwijana i docelowo ma zawierać cały dorobek średniowiecznej muzyki kościelnej.
Źródło: neumz.com